Jak wykorzystać w kuchni liczi?
Owoce widoczne na zdjęciu powyżej nazywają się liczi i pochodzą z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin, choć uprawiane są w wielu ciepłych regionach świata. Choć cieszą się coraz większą popularnością, wiele osób cały czas nie wie, jak wykorzystać je w kuchni. Ten zdrowy owoc sprawdza się jako dodatek do sałatek, deserów czy sosów do mięsa.
Liczi można kupić już w praktycznie każdym większym sklepie spożywczym i charakterystyczny wygląd owocu sprawia, że łatwo go rozpoznać. Ma twardą kolorową skórkę, która skrywa w sobie słodki biały miąższ oraz pestkę.
Liczi wypełnione jest po brzegi przeciwutleniaczami, dlatego pozytywnie wpływa na proces starzenia, opóźniając go, a także zmniejsza stany zapalne w organizmie człowieka. Dodatkowo korzystnie działa na ciśnienie krwi oraz pracę serca.
Jak gotować z liczi?
Na pierwszą myśl oczywiście przychodzą najróżniejsze desery. Słodkość i specyficzny smak liczi powodują, że można przygotować z niego najlepsze desery, takie jak panna cotta, czyli delikatna mleczna galaretka z owocowym sosem.
Dobrym sposobem jest również dodawanie miąższu liczi do koktajli i shakeów, które wymagają większej ilości słodkości. W liczi znajduje się bardzo dużo cukrów prostych, dlatego owoce te spisują się jako naturalne słodziki.
Wytrawne dania z liczi
Jednym z najprostszych, a zarazem najsmaczniejszych potraw, jest prosta pierś z kurczaka duszona w liczi. Mięso kroi się w paski i podsmaża na oleju, dodaje do niego drobno posiekaną paprykę, ananasa oraz liczi w syropie, zalewa syropem z liczi i dusi kilka minut. Efekt jest wyjątkowo aromatyczny i danie najlepiej podawać ze zwykłym ryżem.
Innym przepisem może być sałata makaronowa z kurczakiem i liczi. Do jej zrobienia potrzeba kurczaka, makaronu, liczi w syropie, majonezu, groszku, czosnku, soli, pieprzu oraz ogórków konserwowych. Surowe produkty trzeba na początku ugotować, a następnie wszystko się kroi i miesza w dużej misce. Taka sałatka pasuje jako samodzielny posiłek, lub jako dodatek do dania głównego.
Właściwości liczi
Obecne w liczi cukry proste w dużej ilości powodują, że osoby z cukrzycą nie powinny ich jeść - nawet pomimo stosunkowo niewielkiej kaloryczności. Poleca się je za to ludziom z nadciśnieniem i innymi problemami z układem krwionośnym.
W liczi znajdują się polifenole, które obniżają ilość złego cholesterolu LDL we krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy. Co więcej, w owocach jest dużo potasu, który również korzystnie oddziałuje na układ krwionośny.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić chrupiącą i soczystą zimową surówkę teściowej. Ten tekst wyjawia prosty przepis na tradycyjną surówkę z czerwonej kapusty.
Źródło zdjęcia: canva/pengpeng, Getty Images Signature
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: gotujmy; medonet