Jak zaparzyć kawę bez ekspresu? 3 sposoby na niezwykle aromatyczny napój
Aby zaparzyć aromatyczną kawę, nie musisz posiadać własnego ekspresu. Istnieją inne metody na przygotowanie aromatycznego naparu. Na rynku znaleźć można proste i niedrogie sprzęty, które ułatwiają parzenie. Być może warto zainwestować w jedno z nich?
Kawa parzona w ekspresie ma wyjątkowy smak i aromat. Niestety koszt ekspresu, a także miejsce, które zajmuje on w kuchni może stanowić przeszkodę do jego nabycia. Przedstawiamy znacznie tańsze i bardziej poręczne patenty na parzenie wyjątkowej kawy.
Jakie są proste urządzenia do parzenia kawy?
Coraz popularniejszym i często spotykanym patentem na zaparzenie kawy jest użycie tzw. kawiarki. Ten niewielki metalowy dzbanuszek występuje w wielu rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można go używać także w podróży. Jak parzy się kawę w kawiarce?
Kawiarka w procesie parzenia kawy wykorzystuje ciśnienie. Do dolnej jej części wlewamy wodę, a nad nią umieszczamy sitko ze zmieloną kawą. Po podgrzaniu, ciśnienie wypycha wodę przez zmieloną kawę, a gotowy napar gromadzi się w w górnym dzbanuszku. Taka kawa jest bardzo esencjonalna, a przy tym pozbawiona niesmacznych fusów.
Kolejnym prostym, ale niezwykle pomysłowym urządzeniem do parzenia kawy jest zaparzacz tłokowy, zwany również French Press. Jest to nic innego, jak cylindryczne naczynie z zamontowanym na tłoku niewielkim sitkiem. Jak parzyć kawę z jego pomocą?
Na dno zaparzacza wsypuje się dość grubo zmielone ziarna kawy i zalewa je gorącą wodą. Po ok. 4-5 minutach od zalania, na dzbanek nakłada się pokrywkę i jednostajnym ruchem przyciska się tłok. Sito umiejscowione na jego końcu zapobiega wlewaniu fusów do filiżanki.
Jak zaparzyć kawę bez żadnych specjalistycznych urządzeń?
Jeśli nie chcesz inwestować w urządzenia do parzenia kawy, pozostaje jeszcze jedna sprawdzona technika. Sposób ten został wynaleziony już w XV w. i ma się świetnie do dziś. Mowa o parzeniu kawy po turecku.
Do parzenia kawy po turecku potrzebne jest niewielkie naczynie o wąskiej szyjce, wyposażone w rączkę (tzw. dżezwa). Ziarna użytej kawy powinny być zmielone na miał i w dotyku przypominać mąkę. Co ciekawe, taką kawę parzy się od razu z cukrem.
Aby zaparzyć kawę po turecku, do na naczynia wsyp zmielone ziarna z dodatkiem cukru i zalej całość wodą. Następnie dżezwę trzymaj nad ogniem, do momentu pojawienia się pianki. Zdejmij wtedy naczynie z kuchenki, aby nie pozwolić wodzie na wrzenie, a następnie powtórz podgrzewanie trzykrotnie. Po opadnięciu fusów aromatyczna kawa gotowa jest do podania.
Dodaj do kawy nietypowy składnik i ciesz się jej rozgrzewającymi właściwościami. Niezwykle smakowita kawa doskonale sprawdzi się jako deser.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jedwabiście kremowy sos grzybowy. Wielki przysmak z darów lasu
Rozgrzewająca gruzińska zupa bije na głowę tradycyjną gulaszową. Zachwyty będa nieuniknione
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama