Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jaka mąka na pierogi? Dobre kucharki używają tylko takiej, z nią ciasto będzie lekkie i elastyczne
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 13.03.2024 18:18

Jaka mąka na pierogi? Dobre kucharki używają tylko takiej, z nią ciasto będzie lekkie i elastyczne

lepienie pierogów
Fot. Canva/woyzzeck

Czy twoje ciasto na pierogi jest zbyt twarde i nieelastyczne? To pewnie, dlatego że używasz nieodpowiedniej mąki. Poznaj kilka sprawdzonych metod i dowiedz się, jaka mąką na pierogi będzie odpowiednia. Z tymi radami zrobisz idealne ciasto.

Od ciasta zależy najwięcej

Pierogi uwielbiają prawie wszyscy. Nie każdy jednak umie, zrobić idealne pierogi. Jak wiadomo ich smak, zależy nie tylko od farszu, ale i od samego ciasta. To właśnie z tym drugim składnikiem pierogów wiele z nas ma duży problem.

Jeżeli twoje ciasto na pierogi wychodzi zbyt twarde lub pierogi rozpadają się podczas gotowania, koniecznie musisz poznać te zasady. Ja dowiedziałem się o nich on doświadczonych kucharek, które na lepieniu pierogów zjadły zęby. Postanowiłem zebrać je wszystkie w jednym miejscu i podzielić się nimi z tobą. Na pewno ci się przydadzą. 

mąka.jpg
Fot. Canva/DAPA Images
Wkładam jabłka do worka i dodaję pałki z kurczaka. Ten obiad kosztuje mnie grosze

Jaka mąka na pierogi?

Jeżeli twoje ciasto nie jest elastyczne lub wychodzi bardzo zbite, to znaczy, że używasz złej mąki. Mam tu na myśli odpowiedni typ. Zapewne kupując ją, nie zwracasz na to uwagi, ale mąka ma różne typy. Te najpopularniejsze to: 450, 500, 650, a nawet 00. Ta ostania świetnie nada się na domową pizzę. Typ mąki oznacza procentową zawartość substancji mineralnych. 

Dobre kucharki zdradziły mi kiedyś, że najlepsze ciasto na pierogi wychodzi z mąki pszennej. Musi być ona typu 500 lub 650. Tylko mąka w tych typach zagwarantuje ciastu lekkość i elastyczność. 

Nie zapomnij także o tym

Dobór odpowiedniej mąki znaczy bardzo wiele. Specjalistki w lepieniu pierogów zdradziły mi także kilka prostych zasad, których należy się trzymać. Pierwsza reguła mówi o tym, aby do ciasta na pierogi nie dodawać jajek. Nie jest to poważny przewinienie, ale ciasto z tym dodatkiem wyrabia się znacznie trudniej. A przez to ciężej osiągnąć właściwy efekt.

Druga wskazówka od kucharek dotyczyła procesu rozwałkowywania ciasta. Wiele osób podczas tej czynności podsypuje ciasto mąką. Nie ma w tym nic złego, ale należy robić to z rozwagą. Zbyt duża ilość mąki do podsypywania sprawi, że ciasto stanie się zbyt suche i twarde. Podczas gotowania pierogi mogą się rozpaść lub będą zbyt twarde po ugotowaniu

Ostatnia zasada, którą poznałem, dotyczyła czasu przez które ciasto powinno odpoczywać. Dobre kucharki odstawiają wyrobione ciasto na 15 minut. Dopiero po tym czasie poddają je wałkowaniu, a następnie wycinaniu okręgów na pierogi. 

Jak widzisz zasady, są bardzo proste. Stosując je wszystkie, otrzymasz gładkie, lekkie i elastyczne ciasto. Dla idealnych pierogów wart zaryzykować. 

pierogi.jpg
Fot. Canva/Karolina Grabowska