Smakosze.pl
Jedzenie w ciąży

Canva / Vlad Dmytrenko

Jakie są konsekwencje utraty apetytu w ciąży?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym ogromnie istotną rolę odgrywa jedzenie. Pewna kobieta niespodziewanie straciła apetyt. Dopiero w szpitalu okazało się, że noworodek znacząco wyróżnia się na tle innych. Nawet lekarze przecierali oczy ze zdumienia.

Nie da się ukryć, że ciąża znacząco wpływa na wybory kulinarne. Przeważnie osoby w tym stanie nie mają problemów z apetytem, jednak nie oznacza to, że takowe nie mogą wystąpić. 27-latka z Wielkiej Brytanii przekonała się o tym na własnej skórze.

Ciąża, w której trakcie jedzenie odeszło na dalszy plan

To była już druga ciąża Amy Smit. Jednak w jej trakcie apetyt na jedzenie całkowicie zniknął. Kobieta nie miała ochoty nawet na swoje ulubione frykasy. Martwiła się, że odbije się to negatywnie na jej dziecku. 

Po prostu przestałem jeść. Nie mogłem jeść mięsa ani nic innego. Nie miałem ochoty na jedzenie i nie jadłem zbyt wiele. Mój apetyt wrócił dopiero w ostatnim miesiącu. Jedynym posiłkiem, który mogłam znieść, były kebaby. Zaczęłam regularnie po nie sięgać — wyznała 27-latka, przytaczana przez brytyjski portal The Bucks Herald.

W końcu nadszedł dzień, w którym dziecko miało przyjść na świat. Lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Kiedy zobaczyli noworodka, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Był o wiele większy od innych nowo narodzonych dzieci.

Okazało się, że dziecko ważyło blisko 5,7 kilograma i miało aż 61 cm. Tym samym wywołało konsternację zarówno u rodziców, jak i lekarzy. Konieczne było zakupienie ubranek dla trzymiesięcznych dzieci. 

(bucksherald.co.uk)

Dlaczego w trakcie ciąży można nie mieć ochoty na jedzenie?

Ciąża wiąże się ze sporymi zmianami w organizmie. Największe dotyczą gospodarki hormonalnej. Właśnie z tego powodu występują takie dolegliwości, jak nudności, wymioty i brak apetytu. Niewykluczone, że ma to wpływać na wybór odpowiedniego jedzenia, które dobrze wpłynie na rozwój płodu.

Brak apetytu w trakcie ciąży jest całkowicie normalny w trakcie pierwszego trymestru. Dopiero w drugim płód wykorzystuje więcej składników odżywczych, które dostarczane są wraz z pokarmem. Wówczas wzrasta zapotrzebowanie na kalorie.

Oczywiście brak apetytu u ciężarnych osób może być problemem. Nasz niepokój jest zasadny, jeśli przez kilka dni nie jesteśmy w stanie nic zjeść. Obawy powinna wzbudzić też utrata masy ciała. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta w ciąży?

Jedzenie jest niezwykle istotne w trakcie ciąży i najprawdopodobniej nikt w to nie wątpi. Najlepiej jadać pełnowartościowe posiłki bogate w takie składniki odżywcze jak białko, tłuszcze nienasycone omega-3, cukry, witamina D, witamina E oraz witaminy z grupy B.

Oczywiście równie istotne są pory jedzenia posiłków. Najlepiej sięgać po smakołyki 5 razy dziennie co 4 godziny. Rzecz jasna najlepiej po prostu skontaktować się ze specjalistą, który dopasuje dietę do naszych potrzeb. Warto wiedzieć, kto powinien unikać jedzenia szczawiu.

(bucksherald.co.uk)

Trzeba przyznać, że zdjęcie z porodu robi ogromne wrażenie, a widok tak dużego noworodka nie należy do najczęstszych. Fotografie przedstawiające dziecko zostały zamieszczone na portalu The Bucks Herald. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane powyżej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >