Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jest tania i wartościowa, a jemy ją tak rzadko. Dietetyk uznał ją za najzdrowsze danie kuchni polskiej
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 27.03.2023 19:18

Jest tania i wartościowa, a jemy ją tak rzadko. Dietetyk uznał ją za najzdrowsze danie kuchni polskiej

fasolka po bretońsku
canva/Moncherie, screen z filmu pochodzi z kanału Dr Bartek Kulczyński na YouTube

Fasolka po bretońsku, zdaniem dietetyka, jest najzdrowszym daniem polskiej kuchni. Tradycyjna potrawa na bazie białej fasoli i pomidorów dostarcza nam wielu cennych związków odżywczych. Będzie również lekkostrawna, kiedy przygotujemy ją w odpowiedni sposób.

Fasolka po bretońsku. Kultowe danie pełne witamin

Fasolkę po bretońsku przygotujemy z białej fasoli, pomidorów i małego kawałka kiełbasy. Dodajmy do niej również cebulę i czosnek, a będzie przepyszna. Fasolkę przygotujmy na niewielkiej ilości oleju i mięsa. Wtedy będzie lekka i pełnowartościowa.

Dr Bartek Kulczyński jest popularnym dietetykiem, który ma swój kanał na YouTube. Ostatnio wytłumaczył, dlaczego warto włączyć fasolkę po bretońsku do diety. Danie jest jednym z lepszych i zdrowszych propozycji obiadowych.

Fasolka po bretońsku zawiera wiele cennych składników odżywczych. Będzie lekkostrawna, jeśli strączki przygotujemy w odpowiedni sposób. Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi z kanału Dr Bartek Kulczyński na YouTube.

Zapomnij o tarce i odciskaniu. Te placki ziemniaczane zrobisz zupełnie inaczej

Dlaczego warto jeść fasolkę po bretońsku? Dietetyk wyjaśnia

Fasolka po bretońsku jest bogatym źródłem likopenu, magnezu i potasu. Likopen znajduje się we wszystkich, czerwonych warzywach, w tym w pomidorach, z których przygotowany jest sos do potrawy.

Sama fasola zawiera duże ilości białka, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B oraz wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Fasolka po bretońsku jest jednym z dań, które wykazują pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Związki zawarte w potrawie wzmacniają cały układ nerwowy, pamięć, koncentrację. Regulują produkcję i ciśnienie krwi, a także pracę serca. Wzmacniają układ odpornościowy, działają przeciwzapalnie oraz wzmacniają kości i zęby.

Jak przygotować fasolę, żeby była lekkostrawna?

Fasolę do fasolki po bretońsku wsyp do pojemnika, zalej zimną wodą. Wsyp łyżeczkę kminku i odstaw na całą noc. Następnego dnia opłucz nasiona pod bieżącą wodą i ugotuj. To najlepszy sposób na przygotowanie białej fasoli.

Moczenie w wodzie i kminek sprawią, że strączki nie będą już miały wzdymających właściwości. Gotowa fasolka po bretońsku będzie lekkostrawna i pyszna.

Smakuje jak łosoś, a jest o wiele tańsza. Koniecznie przygotuj ją na obiad. W tym artykule dowiesz się, czy wątróbka smażona jest zdrowa. 

fasolka po bretońsku.jpg
canva/Frankolor