Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kapusta zasmażana
Karolina Błaszyk
Karolina Błaszyk 25.03.2022 22:45

Kapusta zasmażana

Kapusta zasmażana
pixabay.com

Kapusta zasmażana to jedna z podstaw kuchni polskiej, która szczególnie często i chętnie przygotowywana jest na Śląsku. Jest to dodatek do szarych klusek, kopytek, ziemniaków, rolad czy kotletów schabowych. Wyśmienicie smakuje udekorowana koperkiem i niewielką ilością świeżego pieprzu.

Przygotowanie kapusty zasmażanej nie wymaga bardzo dużego nakładu pracy, jednak tej potrawie trzeba zarezerwować około 30-50 minut. Czas ten zależy od rodzaju użytej kapusty – świeżej (staje się miękka szybciej) lub kiszonej. Oprócz czasu gotowania, kapusty te różni jeszcze jedna, kluczowa rzecz, czyli smak. Przygotowując to danie ze świeżego, młodego warzywa otrzymamy potrawę delikatną w smaku, natomiast posiłkując się kapustą kiszoną, musimy wiedzieć, że danie będzie nieco kwaśne.

Kapusta zasmażana nie należy do dań dietetycznych. Aby smakowała doskonale i miała docelową konsystencję należy użyć sporo masła i dobrze je zarumienić. To bardzo ważne, podobnie ja samo przesmażenie mąki. Od tego zależy ostateczny aromat potrawy, a przyprawy tylko podkręcają jej smak. Dodatkowo do jej przygotowania można użyć też boczku (przesmaża się go na patelni przed rozpuszczeniem masła i dodaniem mąki) co sprawia, że potrawa jest jeszcze bardziej aromatyczna i ciekawa. Należy pamiętać, aby zmniejszyć wtedy ilość dodanego masła.

Składniki na kapustę zasmażaną, z młodej kapusty:

  • około 650 g młodej kapusty (1 główka)

  • 100 g masła

  • 125 ml wody

  • 1 łyżka mąki pszennej

  • 2 łyżki soku z cytryny

  • pęczek koperku

  • przyprawy: płaska łyżeczka soli, płaska łyżeczka cukru, świeżo zmielony czarny pieprz.

Sposób przygotowania kapusty zasmażanej z młodej kapusty:

Kapustę umyj, osusz i pozbądź się ciemniejszych, odstających liści. Główkę podziel na ćwiartki, odkrój głąby i poszatkuj na cienkie paski.

Przygotowaną kapustę umieść w garnku, wlej wodę i dodaj przyprawy. Zamieszaj składniki, przykryj naczynie i gotuj całość przez około 15 minut. Młoda kapusta w tym czasie powinna zrobić się prawie miękka.

Następnie do garnka wciśnij 2 łyżki soku z cytryny, posiekany koperek i wymieszaj całość. Pogotuj jeszcze przez chwilę do momentu uzyskania odpowiedniej miękkości kapusty.

W tym czasie, na niewielkiej patelni rozpuść masło, wrzuć łyżkę mąki i energicznie wymieszaj zawartość naczynia, aby nie pojawiły się grudki. Przysmaż przez chwilę do uzyskania lekko złotej zasmażki, a następnie przelej do garnka z gotującą się kapustą. Wymieszaj dokładnie i posmakuj. W razie konieczności dopraw.

Całkowity czas przygotowywania potrawy powinien wynieść około 20 minut (w przypadku bardzo młodej, miękkiej kapusty) lub około 30 minut (w przypadku starszej, jaśniejszej).

Składniki na kapustę zasmażaną z kiszonej kapusty:

  • 1 kg kiszonej (nie kwaszonej!) kapusty

  • 2 marchewki (opcjonalnie, użyj, jeśli nie jej w opakowaniu kapusty kiszonej)

  • 2 cebule

  • 2 łyżki mąki pszennej

  • 2 łyżki masła

  • trochę wody

  • przyprawy: sól, świeżo zmielony czarny pieprz, liście laurowe (4 sztuki), ziele angielskie (10 kulek).

Sposób przygotowania kapusty zasmażanej z kiszonej kapusty:

Spróbuj kapusty – jeśli jest bardzo kwaśna to przepłukaj ją wodą, a jeśli nie, to po prostu włóż do garnka. Obierz marchew (jeśli używasz), umyj, zetrzyj na tarce o dużych oczkach i dorzuć do kapusty.

Dodaj odrobinę wody (aby tylko przykryła kapustę), liście laurowe i ziele angielskie. Włącz pod garnkiem niewielki gaz, przykryj pokrywką i gotuj tak długo, aż kapusta stanie się miękka (ok. 30-45 minut).

W tym czasie obierz cebulę, pokrój ją na niewielką kostkę i zeszklij na dużej patelni z dodatkiem masła. Gdy cebula będzie miała złoty kolor, dorzuć mąkę i energicznie wymieszaj. Podsmaż chwilę cały czas mieszając (ok. 2 minuty).

Gdy kapusta zmięknie, odcedź ją, wlewając płyn do innego naczynia. Następnie wrzuć na patelnię i smaż przez kilka minut dodając co chwilę trochę płynu z gotowania.

Danie jest gotowe, kiedy kapusta będzie całkowicie miękka, a konsystencja dania będzie gęsta i kremowa. Posmakuj i dopraw solą i pieprzem.

Kapusta zasmażana z kiszonej kapusty jest gotowa. Podawaj ją na ciepło jako dodatek do obiadu złożonego z ulubionego mięsa wieprzowego lub wołowego oraz ziemniaków lub klusek.

Tagi: