Smakosze.pl
Kawa czy herbata?

efetova, Getty Images Pro, limpido, Getty Images Pro

Kawa czy herbata? Już wiadomo, który napój lepiej pić o poranku

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Twoim częstszym wyborem jako poranny napój, który ma wzmocnić i dać energię, jest kawa lub herbata, lecz nie wiesz która z nich lepiej działa? Wszystko zależy od twojego organizmu i chorób na jakie chorujesz. Chorzy na anemię p

Kawa pozwala nam normalnie funkcjonować, a poranek bez kubka z parującym brązowym płynem, jest koniecznością. Inaczej rozpoczęcie dnia z energią i motywacją graniczy z cudem. Według niektórych źródeł, spożywamy jej nawet 2,5 kilograma rocznie na osobę. 

Herbata jest znacznie mniej popularna w Polsce - Polacy spożywają ją w ilości 900 gramów na osobę rocznie. Można wywnioskować, że herbata stanowi sposób na delektowanie się smakiem, zaś kawa jest swojego rodzaju narzędziem, który ma ułatwić pobudkę.

O poranku kawa czy herbata?

Kawa ma znacznie większą zawartość kofeiny niż herbata, dlatego jest naturalnym wyborem milionów ludzi, chcących pozbyć się ostatnich sennych odczuć z rana. Herbata z kolei najczęściej pita jest wieczorem, jako napój poprawiający walory smakowe kolacji. 

Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ oba napary tak różnią się od siebie, że sprawdzają się w zupełnie innych rolach. Co więcej, wybierając gorący napój powinniśmy kierować się zdrowiem, gdyż każdy organizm ma inne potrzeby. 

W zależności od chorób czy predyspozycji swojego ciała, powinien mądrze wybrać, aby nie pogorszyć swojego stanu. Przyjmuje się jednak, że kawa jest znacznie bardziej inwazyjna, przez co znacznie większa część ludzi powinna z niej zrezygnować o poranku niż z herbaty.

Który napar wybrać?

Jak czytamy na portalu kuchnia.wp.pl, z kawy zrezygnować powinny zatem osoby chore na serce, cierpiące na choroby układu krążenia, a także ci z nas, którzy zmagają się z nadmiarem stresu w życiu. Również choroby układu pokarmowego wymagają zrezygnowania z kawy – może działać drażniąco na żołądek i jelita.

Chcesz poznać kilka ciekawych trików, które znacznie ułatwią pracę w kuchni?? W tym artykule zdradzamy, jak rozpoznać najlepszego banana do zjedzenia. Ten tekst poświęcony został z kolei skórkom, które najczęściej wyrzucamy do kosza na śmieci. 

Z herbaty z kolei zdecydowanie powinni zrezygnować anemicy - wszystko przez to, że zazwyczaj nie ograniczamy jej tak jak kawy. Spora zawartość teiny, czyli substancji identycznej w budowie jak kofeina i działającej tak samo, sprawia, że można z łatwością ją przedawkować.

W efekcie czuje się nadmierne pobudzenie, nerwowość i problemy żołądkowe, takie jak ból brzucha, biegunka czy mdłości. Mnogość wyboru herbat o różnych mocach sprawia jednak, że mamy większą dowolność w dobraniu odpowiedniego gatunku do naszych warunków zdrowotnych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Suszona kiełbasa

Produkty

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

Czytaj więcej >
Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >
Czereśnie

Produkty

Bardzo wysokie ceny czereśni

Czytaj więcej >
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Produkty

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

Czytaj więcej >
Pomidory i kwestia śniadania

Produkty

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

Czytaj więcej >
lody

Produkty

Ile kosztuje gałka lodów na polskim morzem?

Czytaj więcej >