Smakosze.pl
Kiedy pić kawę?

canva/high-number

Wcale nie poranek. Podano, kiedy najlepiej pić kawę, zaskoczenie gwarantowane

1 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Pijecie kawę po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem? Nie jest to dobre rozwiązanie. Jest kilka zdecydowanie lepszych momentów na spożycie ulubionego naparu. Podpowiadamy, kiedy przyniesie to najwięcej korzyści.

Picie kawy kojarzy się z porankiem. Tymczasem sięganie po napój zarówno podczas śniadania, jak i bezpośrednio po przebudzeniu nie jest korzystne. Napar podrażnia żołądek i wpływa na regulację poziomu hormonów po przebudzeniu. Jak zatem raczyć się nim bezpiecznie?

Prosty i odżywczy deser winogronowy. Ideał na podwieczorek

Prosty i odżywczy deser winogronowy. Ideał na podwieczorek

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, kiedy warto wypić kawę

Po pobudzający napój dobrze jest sięgnąć w momencie obniżonego wydzielania kortyzolu. Substancja ta odpowiada za regulacje poziomu glukozy we krwi, ale też hamuje działanie zawartej w kawie kofeiny. Nasz organizm wydziela go w większych dawkach w okolicach godziny 8 i 9, między 12 a 13 oraz bliżej 18.

Największa porcja uwalniana jest o poranku i ma za zadanie obudzić organizm. Warto więc powstrzymać się od picia kawy bezpośrednio po przebudzeniu. Nie tylko nie odczujemy wtedy jej działania, ale też niepotrzebnie zwiększymy produkcje kortyzolu, którego wydzielanie kofeina będzie dodatkowo stymulować.

Dobrym momentem na filiżankę małej czarnej będą przedziały czasowe 9-11:30 oraz 13-17. Wtedy stężenia kortyzolu we krwi są istotnie mniejsze i będziemy mieli szansę skorzystać z dobroczynnego, pobudzającego działania napoju.

Co jeszcze warto wiedzieć o piciu kawy?

Zaburzanie naturalnej regulacji organizmu może nastąpić nie tylko w wyniku spożycia napoju w czasie zwiększonego wydzielania kortyzolu. Jednym z mniej korzystnych nawyków jest sięganie po kawę w porze wieczornej. Kofeina spożyta wieczorem — nawet na 6 godzin przed snem — może zaburzyć jego przebieg.

Równie niebezpieczne może być dostarczanie jej do organizmu w trakcie jedzenia. Substancja ta jest bowiem w stanie zablokować wchłanianie niektórych składników mineralnych z pokarmu m.in. żelaza, wapnia czy magnezu. W dłuższej perspektywie takie postępowanie może prowadzić do niedoborów.

Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji na temat kawy. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto dodać do niej szczyptę soli. Ten natomiast wyjaśnia, jakich popularnych dodatków do tego napoju lepiej unikać.

Kiedy najlepiej pić kawę?

canva/mammela, Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: nowafarmacja, o2, doz

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Grzyb, który smakuje jak kurczak

Produkty

Rozpoznajesz grzyb ze zdjęcia? Wiele osób go pomija, a smakuje jak kurczak

Czytaj więcej >
Czarna końcówka banana jest bezpieczna

Produkty

Cała prawda o czarnej końcówce banana. Już wiadomo, czy można ją jeść

Czytaj więcej >
maślaki

Produkty

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

Czytaj więcej >
canva/YelenaYemchuk

Produkty

Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Czytaj więcej >
Ile kaw można pić dziennie?

Produkty

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

Czytaj więcej >
Największe błędy w uprawie pomidorów

Produkty

Największe błędy w uprawie pomidorów. Przez nie więdną i nie dojrzewają

Czytaj więcej >