Smakosze.pl
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

canva/ma-no

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

23 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Po kawę często sięgamy, gdy potrzebujemy pobudzenia. Niektórzy z nas słodzą ją lub dodają mleko, chcąc się pozbyć obecnej w napoju charakterystycznej goryczki. Tymczasem inna przyprawa dużo lepiej poradzi sobie z tym zadaniem. Szczypta soli dodana do małej czarnej potrafi zdziałać cuda. Wyjaśniamy dlaczego.

Nie każdy lubi gorzki smak kawy. Na jego obecność wpływa wiele czynników i niestety nie wszystkie możemy wyeliminować. Dodając do filiżanki nieco soli wydobędziemy naturalny smak naparu i pozbędziemy się niepożądanych nut goryczy. Dlaczego tak się dzieje? Znamy odpowiedź.

Ekspresowe placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Ekspresowe placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków. Sekret tkwi w 1 dodatku

CZYTAJ DALEJ

Sól skutecznie eliminuje gorycz zawartą w kawie

Jony sodowe znane są ze swojej zdolności do podbijania smaku potraw. Mechanizm ten zadziała również w przypadku przygotowywania popularnego naparu. Dodanie do kawy soli wzmocni jej naturalny smak, a gorycz przestanie być wyczuwalna.

Optymalna ilość soli to od szczypty do 1/4 łyżeczki na jedną porcję napoju. Ilość ta tak naprawdę należy dobrać do posiadanych przez nas ziaren i objętości przyrządzanego naparu. Warto pamiętać, że sól nie jest składnikiem, po który powinniśmy często sięgać i stosować niezbędne minimum.

Dlaczego kawa jest gorzka?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przyczyną nie jest bowiem zawarta w ziarnach kofeina. A przynajmniej nie tylko, bo może ona odpowiadać za gorzkość nawet w 15% procentach. To jednak stosunkowo niewiele. Co zatem jeszcze powoduje, że napar jest dość cierpki w odbiorze?

Winne w dużym stopniu są zawarte w kawie fenylindany. To przeciwutleniacze o pozytywnym wpływie na nasz organizm. Ich zawartość w ziarnach jest ściśle związana ze stopniem obróbki kawy. Im ciemniej wypalone ziarno wykorzystamy do przygotowania napoju, tym więcej goryczki w nim znajdziemy.

Aby więc uzyskać delikatną małą czarną, warto sięgać po ziarna palone jasno. Dobrym pomysłem jest też przyrządzenie jej metodami przelewowymi, w których kontakt z wrzącą wodą — która również odpowiada za wydobywanie goryczy z kawy — jest ograniczony.

Na naszej stronie znajdziecie znakomite przepisy na kawę na zimno, czyli cold brew. Spróbujecie też pysznej wersji z dodatkiem toniku czy soku z pomarańczy, a z pełnością nie raz do nich wrócicie w cieplejsze dni.

Kawa z dodatkiem soli nie ma goryczy

canva/sh_AWESOME, Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: herreria, zdrowie.wprost

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >