Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Dlaczego do kawy warto dodać sól?
canva/ma-no

Po kawę często sięgamy, gdy potrzebujemy pobudzenia. Niektórzy z nas słodzą ją lub dodają mleko, chcąc się pozbyć obecnej w napoju charakterystycznej goryczki. Tymczasem inna przyprawa dużo lepiej poradzi sobie z tym zadaniem. Szczypta soli dodana do małej czarnej potrafi zdziałać cuda. Wyjaśniamy dlaczego.

Nie każdy lubi gorzki smak kawy. Na jego obecność wpływa wiele czynników i niestety nie wszystkie możemy wyeliminować. Dodając do filiżanki nieco soli wydobędziemy naturalny smak naparu i pozbędziemy się niepożądanych nut goryczy. Dlaczego tak się dzieje? Znamy odpowiedź.

Sól skutecznie eliminuje gorycz zawartą w kawie

Jony sodowe znane są ze swojej zdolności do podbijania smaku potraw. Mechanizm ten zadziała również w przypadku przygotowywania popularnego naparu. Dodanie do kawy soli wzmocni jej naturalny smak, a gorycz przestanie być wyczuwalna.

Optymalna ilość soli to od szczypty do 1/4 łyżeczki na jedną porcję napoju. Ilość ta tak naprawdę należy dobrać do posiadanych przez nas ziaren i objętości przyrządzanego naparu. Warto pamiętać, że sól nie jest składnikiem, po który powinniśmy często sięgać i stosować niezbędne minimum.

Dlaczego kawa jest gorzka?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przyczyną nie jest bowiem zawarta w ziarnach kofeina. A przynajmniej nie tylko, bo może ona odpowiadać za gorzkość nawet w 15% procentach. To jednak stosunkowo niewiele. Co zatem jeszcze powoduje, że napar jest dość cierpki w odbiorze?

Winne w dużym stopniu są zawarte w kawie fenylindany. To przeciwutleniacze o pozytywnym wpływie na nasz organizm. Ich zawartość w ziarnach jest ściśle związana ze stopniem obróbki kawy. Im ciemniej wypalone ziarno wykorzystamy do przygotowania napoju, tym więcej goryczki w nim znajdziemy.

Aby więc uzyskać delikatną małą czarną, warto sięgać po ziarna palone jasno. Dobrym pomysłem jest też przyrządzenie jej metodami przelewowymi, w których kontakt z wrzącą wodą — która również odpowiada za wydobywanie goryczy z kawy — jest ograniczony.

Na naszej stronie znajdziecie znakomite przepisy na kawę na zimno, czyli cold brew. Spróbujecie też pysznej wersji z dodatkiem toniku czy soku z pomarańczy, a z pełnością nie raz do nich wrócicie w cieplejsze dni.

Kawa z dodatkiem soli nie ma goryczy
canva/sh_AWESOME, Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: herreria, zdrowie.wprost

Tagi: kawa sól Dieta