Banany
pixabay/webandi

Korzyści z jedzenia bananów

Banany to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych owoców. Tanie, całoroczne i łatwodostępne często goszczą w naszych domach. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo są one korzystne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Banany to nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe owoce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie skrywają w sobie witaminy oraz składniki odżywcze. Poniżej zdradzamy, dlaczego warto po nie sięgać

Korzyści zdrowotne

Jesz banany? Gratulacje! Pozytywnie wpływasz na funkcjonowanie ważnych narządów Twojego organizmu. Po pierwsze, wspierasz swój układ trawienny. Zawarty w bananach błonnik pozwala bowiem oczyścić jelita.

Spożywanie owocu szczególnie zaleca się osobom cierpiącym na częste zgagi lub nieżyt żołądka. Nie są to jedyne korzyści wynikające z jedzenia tego owocu! Na co jeszcze pomaga?

Na anemię

Banany są nie tylko źródłem potasu, ale również żelaza, dlatego szczególnie poleca się je osobom, które borykają się z anemią. Są one m.in. źródłem witaminy B6, która odpowiada za utrzymanie poziomu glukozy we krwi.

Piorunujące zalety botwinyPiorunujące zalety botwinyCzytaj dalej

Hormon szczęścia

Mało kto wie, że banany podobnie jak ogórki kiszone zawierają tzw. hormon szczęścia. Badania pokazują, że niezwykle pozytywnie wpływa on na nasz dobry humor oraz samopoczucie.

Dzięki zawartości potasu banany dodadzą nam również energii, dlatego szczególnie warto po nie sięgać przed treningiem lub wysiłkiem fizycznym. Czy istnieją jakieś przeciwskazania do jedzenia tego owocu?

banany

Kiedy nie sięgać po banany?

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, są sytuacje, w których lepiej zrezygnować z tego owocu lub ograniczyć jego spożywanie. Nie jest on polecany m.in. osobom cierpiącym na cukrzycę ze względu na dość wysoki indeks glikemiczny.

Banany mogą przyczynić się również do zakwaszenia organizmu, dlatego nie są zalecane również wszystkim osobom na tzw. diecie zasadowej. W razie ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Polecamy również przepis na prozdrowotną miksturę z gotowanych bananów, którą szczególnie warto pić przed pójściem spać. Artykuł znajdziecie tutaj.

źródło: krok do zdrowia/ interia.pl/ poradnik zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł