Kosztują kilka złotych, mają górę żelaza i mało kalorii. Polacy jednak prawie ich nie jedzą
Serca drobiowe są niedrogie i obfitują w cenne składniki odżywcze. Mimo wysokiej zawartości żelaza i niewielkiej liczby kalorii dostarczanej w przeciętnej porcji są często pomijane w codziennym gotowaniu. Podpowiadamy jak włączyć je do diety.
Dlaczego warto spożywać serca drobiowe?
W diecie człowieka nie może zabraknąć produktów, które dostarczą niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pierwiastków. Jednym z nich jest żelazo, które wspomaga prawidłowe działanie układu odpornościowego i nerwowego oraz odpowiada za właściwy transport tlenu w organizmie.
Serca drobiowe z kurczaka w 100 g zawierają aż 6 mg tego pierwiastka. Są też świetnym źródłem fosforu (177 mg) i potasu (176 mg). We wspomnianej porcji znajdziemy również magnez (15 mg), wapń (12 mg) oraz cynk (6,6 mg).
Dobra cena, świetny skład. Dietetyk wskazał 3 najlepsze chleby z BiedronkiSerca drobiowe zawierają cenne witaminy i białko
W tych podrobach znajdziemy przede wszystkim witaminy z grupy B, spośród których najwięcej będzie witaminy B3 (4,88 mg) i B5 (2,56 mg). Znajdziemy tam też kwas askorbinowy, czyli witaminę C (3,28 mg).
Serca drobiowe zawierają także 16 g białka w każdych 100 g produktu i zaledwie 9,33 g tłuszczu. Co więcej, zaledwie 2,66 g stanowią niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone. Cholesterolu znajdziemy tu tylko 136 mg. Nie bez znaczenia będzie też fakt, że, spożywając wspomnianą porcję, dostarczymy sobie zaledwie 153 kcal.
Jak włączyć serca drobiowe do diety?
Najprostszym sposobem podania tych podrobów jest ugotowanie ich wraz z warzywami korzeniowymi takimi jak marchew czy pietruszka. Ich smak doskonale podkreśli także smażona cebulka.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na dania, w których serca drobiowe odgrywają istotną rolę. Szczególnie polecamy gulasz cioci Iwony, który nie kosztuje wiele i syci na długo. Być może skusi was też znakomita pomidorówka na serduszkach.