Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kudłaty baranek z ciasta od siostry Anastazji będzie ozdobą wielkanocnego stołu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 06.03.2024 10:17

Kudłaty baranek z ciasta od siostry Anastazji będzie ozdobą wielkanocnego stołu

baranek siostry Anastazji
Fot. facebook.com/SiostraAnastazja; Canva

Siostra Anastazja Pustelnik, najbardziej znana gotująca zakonnica w Polsce, jest ekspertką od kuchni świątecznej. Na Wielkanoc proponuje przygotowanie baranka z ciasta, który może zająć honorowe miejsce na stole i cieszyć oczy domowników i świątecznych gości.

Tradycyjny baranek

Niektóre potrawy świąteczne są tradycyjne, bo nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez ich smaku. Inne zaś do tradycji mogą nawiązywać także symboliką. Tu mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Baranek to w końcu jeden z symboli Wielkanocy, a jadalne baranki są z nami od stuleci.

Większość tradycyjnych jadalnych baranków – może poza czekoladowymi – to nie dające się pogryźć bryłki cukrowej masy. Dlatego nazwa tego deseru nie kojarzy nam się czasem zbyt dobrze. Co innego z przepisem siostry Anastazji.

forma do baranka
fot. Canva
Zwykły żurek może się schować. W tym roku na Wielkanoc zrobię taką zupę, jest gotowa w 30 minut Ubij ziemniaki, ulep kulki i zrób wgłębienia pustą butelką. Ten patent to prawdziwy hit

Pieczenie baranka z ciasta

Siostra Anastazja proponuje baranka z ciasta, który swoją urodę zawdzięcza lukrowanemu runu. Żeby przygotować taki przysmak, trzeba jednak zaopatrzyć się w formę o odpowiednim kształcie. W internecie blachę w kształcie baranka można kupić już za nieco ponad 30 złotych, a w okolicach 50-60 złotych mamy już całkiem duży wybór.

Składniki

  • 150 g margaryny
  • 200 g cukru
  • 350 g mąki
  • 4 jajka
  • 120 ml mleka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Na lukier: 6 białek jajek, 600 g cukru pudru, sok z 1 cytryny
  • Bułka tarta do posypania formy

Pieczemy jadalnego baranka

Jajka rozdzielamy na białko i żółtko. Margarynę ucieramy z cukrem, dodając pojedynczo żółtka. Mąkę przesiewamy, mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do ciasta. Mieszamy mikserem, dodając mleko.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do dobrze połączonych składników ciasta i delikatnie mieszamy. Formę w kształcie baranka wysmarowujemy margaryną, obsypujemy bułką tartą i wypełniamy ciastem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. godzinę

Białka jajek na lukier łączymy rózgą w misce z cukrem pudrem. Dodajemy sok z cytryny uważając, by lukier nie stał się za rzadki. Żeby wełenka trzymała się na ciastowym baranku, lukier musi być gęsty i możliwy do nałożenia szprycą do tortu. Upieczonego baranka dekorujemy lukrem, tworząc na jego grzbiecie wełniane kępki.

Wypróbuj też przepisy na kopytka, które smakują jak pierogi ruskie i wielkanocną tartę z białą kiełbasą i jajkiem.

ciasto wielkanocne
fot. Canva