Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kulinarne zastosowania naci marchewki
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 02.07.2021 02:00

Kulinarne zastosowania naci marchewki

Natka marchewki w kuchni
Canva / rozmarina

Marchew często gości w naszych potrawach. Ciężko wyobrazić sobie bez niej, chociażby kultowy rosół. Zazwyczaj smakosze skupiają się głównie na samym korzeniu. Okazuje się, że nać marchwi również można wykorzystać w ciekawy sposób. Z łatwością przygotujesz z niej wyborne pesto.

Smakowita marchew jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy sięgają po nią regularnie. Mało kto spodziewałby się, że nawet natka marchewki jest przydatna w kulinariach.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Marchew w niekonwencjonalnym wydaniu

Nie da się ukryć, że marchew zajmuje szczególne miejsce w kuchni. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na kiszoną odsłonę tego wyjątkowego warzywa. Dziś pod lupę weźmiemy nać. Ten element marchwi jest często traktowany jako bezwartościowy odpadek. Jednak nawet ona ma swoje zalety.

Nać marchwi zawiera cenne składniki odżywcze. Mowa między innymi o przeciwutleniaczach, związkach fenolowych, karotenoidach, witaminie K, witaminie C, magnezie oraz potasie. Oczywiści najlepiej sprawdzają się młode liście marchwi.

Zielona część marchwi nadaje się jako dodatek do sałatek oraz koktajli. Niepozorne liście można z łatwością przekształcić w przepyszne pesto. Po zmieszaniu go z makaronem otrzymamy ekspresowy obiad. Co będzie nam potrzebne do przygotowania niecodziennego pesto?

  • nać marchwi

  • 40 g pestek słonecznika

  • 4 ząbki czosnku

  • 10 g płatków drożdżowych nieaktywnych

  • sok z cytryny

  • oliwa

  • sól

  • pieprz

Przepis na pesto z natki marchewki

Na początku nać marchwi starannie myjemy. Musimy pozbyć się drobinek ziemi i piasku. Tak przygotowane liście umieszczamy w blenderze razem z pozostałymi składnikami. Całość rozdrabniamy.

W takcie blendowania stopniowo dodajemy oliwę. Wszystkie składniki powinny osiągnąć konsystencję typową dla pesto. Kiedy już to nastąpi, mieszankę doprawiamy przyprawami. Gotowe pesto z natki marchwi umieszczamy w słoiczkach.

Wierzch pesto oblewamy oliwą. Dzięki temu nasz wyrób dłużej zachowa świeżość. Smakołyk znakomicie sprawdza się w roli dodatku do pieczywa i makaronu. Możemy go również wzbogacić o suszone pomidory. Godny uwagi jest również przepis na pieczoną marchew z masłem orzechowym.

Makaron z marchewkowym pesto
Makaron z marchewkowym pesto

Canva / Oleksandr Prokopenko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ervegan; Zdrowe Pasje

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Marchewka