Smakosze.pl

canva/aiden

Kupując brukselkę zwracaj uwagę na 1 szczegół. Tylko wtedy będzie smaczna

15 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Brukselka jest niedoceniona. Wielu z nas wystrzega się jej ze względu na gorzki smak, który uzyskuje się czasami podczas obróbki termicznej. Jednak zwracając uwagę na kolor i wygląda warzywa, możemy w prosty wyłonić najsmaczniejsze okazy. Podpowiadamy, co powinno zwrócić naszą uwagę podczas zakupów.

Po brukselkę nie wszyscy sięgają z ochotę. Pełne cennych składników odżywczych warzywo niestety czasami staje się gorzka po przyrządzeniu. Zamiast jednak z niego rezygnować, warto dowiedzieć się jakie cechy produktu sprawią, że szanse na to, iż jego smak będzie przyjemny, wzrosną.

Jak wybrać smaczną brukselkę? Musi być zielona

Podczas zakupów naszą uwagę powinny zwrócić brukselki o intensywnym zielonym kolorze. Jeżeli dodatkowo widać po nich, że listki ściśle do siebie przylegają, możemy być pewni, że są świeże. Jeśli ich nie rozgotujemy, będą przyjemnie chrupiące i smakowite.

Warto też wybrać drobniejsze okazy, które nie tylko szybciej się ugotują, ale też nie będą wymagały usuwania zewnętrznych warstw, które u większych sztuk bywają twarde. Zwróćmy też uwagę czy nie brukselka na listkach nie ma żółtych plamek — one świadczą o gorszej jakości warzywa.

Jak dobrze przyrządzić brukselkę? Gotujcie krótko

Mała kapustka pochodząca z Belgii jest smaczna zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Czy można uniknąć uzyskania charakterystycznego gorzkiego posmaku warzywa? Oczywiście. Wystarczy tylko gotować ją bez przykrycia, co pozwoli uwolnić z garnka związki, które odpowiadają za nieprzyjemny posmak.

Przyrządzanie nie powinno też być długie. Już 3 minuty będą wystarczające, by zmiękczyć listki i nie doprowadzić do rozgotowania oraz wydobycia z warzywa goryczy. Należy jednocześnie pamiętać o przelaniu brukselki zimną wodą. Czynności pozwoli na zakończenie gotowania i pomoże zachować atrakcyjny zielony kolor.

Niektórzy dodają do wody nieco cukru czy mleka, co także umożliwia podkreślenie smaku brukselki. Jeśli nie spożywacie nabiału czy cukru, możecie dodać trochę cynamonu lub wrzucić do garnka piętkę chleba — także poprawią walory warzywa.

Na naszej stronie znajdziecie kilka sprawdzonych pomysłów na przyrządzenie brukselki. Szczególnie polecamy upieczenie jej w słodkim sosie oraz przygotowanie chrupiącej przekąski w piwnym cieście.

Brukselka nie musi być gorzka
canva/Karaidel

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Produkty

Wykryto niebezpieczną partię nabiału. Pod żadnym pozorem jej nie jedz
Czytaj więcej >

Produkty

Co się dzieje z cenami ogórków? Tego zupełnie nikt się nie spodziewał
Czytaj więcej >

Produkty

Smakuje jak łosoś, a jest tańszy i zdrowy. Możesz spokojnie podać rodzinie
Czytaj więcej >

Produkty

Sprawdź, czy masz w domu. Jest szkodliwa. Właśnie wycofują ją ze sprzedaży
Czytaj więcej >

Produkty

„Mam ochotę przeprosić klientów”. Pani z warzywniaka powiedziała całą prawdę
Czytaj więcej >

Produkty

Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach. Uwielbiane produkty za ułamek ceny
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]