Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zamiast cukru wyciśnij do kawy uwielbiany owoc. Korzyści odczujesz po pierwszym łyku
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 14.01.2023 21:19

Zamiast cukru wyciśnij do kawy uwielbiany owoc. Korzyści odczujesz po pierwszym łyku

filiżanka kawy
Canva / Russian Labo

Któż z nas nie zaczyna dnia od filiżanki kawy? Standardowymi dodatkami do niej są zazwyczaj cukier i śmietanka. Zapomnij o nich i wyciśnij do kawy odrobinę soku z cytryny. Takie połączenie ma zbawienny wpływ na proces odchudzania.

Zarówno kawę jak i cytrynę można bez trudu znaleźć w każdej niemal kuchni. Mało osób jednak decyduje się na mariaż obu składników. Tymczasem smak otrzymanego napoju jest nie tylko niezwykle bogaty, ale pomaga też spalić zbędne kilogramy. Warunkiem jest oczywiście rezygnacja z innych, kalorycznych dodatków.

Jakie właściwości ma kawa, a jakie cytryna?

Kawa jest powszechnie uwielbianym gorącym napojem. Niektórzy z nas wypijają nawet kilka filiżanek dziennie. Znane są jej właściwości pobudzające, czy wiesz jednak, że kawa dodatkowo może wspomagać odchudzanie?

Palone ziarna kawy zawierają ogromną ilość bioaktywnych związków. Dzięki temu picie tego napoju niesie ze sobą szereg korzystnych właściwości. Należy wymienić tu przede wszystkim przyspieszanie metabolizmu oraz ograniczenie wchłaniania cukru przez organizm.

Nie od dziś wiadomo, że cytryna jest bogatym źródłem witaminy C. Mniej powszechna jest wiedza odnośnie zawartych w niej flawonoidów, które działają jako silne przeciwutleniacze. Sok z cytryny zatem przyspiesza metabolizm, wypłukuje z organizmu toksyny, a także wspomaga trawienie. Cytryna pomaga też utrzymać odpowiednie nawodnienie i pozwala dłużej cieszyć się uczuciem sytości.

Dlaczego warto pić kawę z dodatkiem cytryny?

Przygotowanie kawy z cytryną jest banalnie proste. Wystarczy do zaparzonego, nieco przestudzonego napoju wycisnąć sok z połowy owocu. Kawę należy wypić, dopóki jest ciepła.

Kawa z cytryną będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli wypijemy ją na 20-30 minut przed planowanym treningiem. Możemy liczyć wtedy na bardziej efektywne spalanie tłuszczu. Szczególnie dotyczy to nadmiaru tkanki z okolic brzucha.

W piciu kawy z cytryną należy jednak zachować umiar. Pamiętajmy, że przedawkowanie kofeiny może powodować zawroty głowy, nudności oraz problemy żołądkowe. W razie wątpliwości w stosowaniu tej mikstury skonsultuj się z dietetykiem. Dowiedz się, jakie właściwości niesie za sobą dodanie do kawy aromatycznych przypraw. Rozgrzewający poranny napój raz dwa postawi Cię na nogi.

Canva / TanyaNaymova
Canva / TanyaNaymova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: