Leczo z kurczakiem - prosty przepis na lekki obiad
Leczo – z kiełbasą, z boczkiem, czy… z kurczakiem?
Tradycyjne leczo to danie kuchni węgierskiej, która szczególnie umiłowała sobie paprykę. Oprócz niej leczo składa się z pomidorów, cebuli i smalcu/boczku. Koniecznie warto do niego dodać również mieloną paprykę; słodką i ostrą. Potrawa ta jest popularna także w Czechach, w Polsce, na Ukrainie i na Słowacji. W wersji polskiej najczęściej występuje z kiełbasą. Leczo stanowi świetny dodatek do ryżu, świeżego chleba lub bagietki, kaszy i makaronu. Można je potraktować jako samodzielne danie, albo spożywać jako warzywny dodatek do obiadu, np. schabowego. Jeśli nie przepadasz za mięsem wieprzowym i wolisz leczo w wersji lekkostrawnej, ugotuj leczo z mięsem z piersi z kurczaka, cukinią i kukurydzą.
Nie tylko leczo z kurczakiem. Leczo w wersji wegańskiej
Leczo z kurczakiem to doskonała propozycja dla osób, które wolą potrawy o mniejszej kaloryczności i zawartości tłuszczu, a także dla semiwegetarian. Jeśli zupełnie ograniczasz spożycie mięsa produktów odzwierzęcych, przygotuj leczo w wersji wegańskiej. Możesz je zrobić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest leczo wegańskie z ciecierzycą i pieczarkami. Ciecierzyca jest świetnym źródłem białka roślinnego, podobnie jak inne rośliny strączkowe. Co więcej, jej białko przypomina składem białko mięsne i zawiera cenne aminokwasy. Innym zamiennikiem tradycyjnego lecza jest leczo z dodatkiem tofu, czyli twarogu otrzymywanego z białka sojowego. Do tej potrawy najlepiej sprawdzi się wędzone tofu. Swoje leczo w wersji wegańskiej możesz urozmaicić suszoną śliwką lub boczniakami. Wybór należy do Ciebie!
Dlaczego warto ugotować leczo z kurczakiem na obiad?
Jak już wspomnieliśmy, leczo z kurczakiem jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą zjeść tę potrawę w lekkostrawnym i mniej kalorycznym wydaniu. Leczo z dodatkiem mięsa drobiowego nie jest tak tłuste, jak w wersji z kiełbasą czy boczkiem, a tym samym bardziej przyjazne dla żołądka. Podstawową zaletą leczo jest to, że stanowi ono danie jednogarnkowe, czyli wymarzony posiłek dla zabieganych i tych, którzy nie lubią godzinami stać w kuchni. Leczo możesz trzymać w lodówce nawet do trzech dni i spożyć je kiedy tylko chcesz. Nada się zarówno jako danie główne na obiad, na ciepłą kolację czy przystawkę. Poza tym zawiera dużo cennych witamin i minerałów, bo jest przygotowane głównie na bazie warzyw.
Przepis na leczo z kurczakiem, cukinią i papryką
Składniki:
500 g piersi z kurczaka
400 g passaty lub przecieru pomidorowego
2 czerwone papryki
1 średnia cukinia
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
4 liście laurowe
4 ziela angielskie
3 łyżki kukurydzy z puszki
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka suszonego oregano
sól, pieprz
olej do smażenia
Przygotowanie:
Umyj paprykę i cukinię pod bieżącą wodą. Z papryki wyjmij gniazdo nasienne. Pokrój oba warzywa w grubą kostkę. Obierz cebulę i pokrój ją w kosteczkę.Pierś z kurczaka opłucz, osusz i wykrój z niej ewentualne błonki. Pokrój w kostkę.W dużym garnku rozgrzej dwie łyżki oleju roślinnego lub masła. Wrzuć pokrojoną cebulę i poczekaj, aż się zeszkli.Do zeszklonej cebuli dodaj pokrojonego kurczaka. Smaż przez kilka minut, aż mięso zbieleje.Wrzuć pokrojoną cukinię i paprykę. Dodaj sól, pieprz, łyżeczkę ostrej papryki i przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku.Całość podlej połową szklanki wody. Dodaj 4 liście laurowe, ziele angielskie. Duś pod przykryciem ok. 15 minut, aż do średniej miękkości warzyw. Po tym czasie dodaj 400 g passaty lub przecieru pomidorowego, 3 łyżki kukurydzy z puszki, 1 łyżkę koncentratu, 1 łyżeczkę suszonego oregano i 1 łyżeczkę cukru. Leczo duś jeszcze przez ok. 30 minut, aż zgęstnieje, a warzywa będą zupełnie miękkie. Dopraw solą i pieprzem do smaku, jeśli jest taka potrzeba.