Mało kto zdaje sobie sprawę, jak zdrowy jest ten owoc. Powinniśmy sięgać po niego znacznie częściej
Awokado jest owocem, który zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pochodzący ze słonecznego Meksyku przysmak cieszy charakterystycznym smakiem i pięknym, jasnozielonym kolorem miąższu. Poza niewątpliwymi walorami smakowymi i estetycznymi awokado posiada także szereg właściwości prozdrowotnych. Warto po nie sięgać przy każdej nadarzającej się okazji.
Awokado jest smaczne i niezwykle zdrowe
Awokado uznawane jest za jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Jest idealnym uzupełnieniem jadłospisu. Zawartość zdrowych tłuszczów oraz wartościowych pierwiastków zdecydowanie wyróżnia je na tle innych dostępnych w sklepach roślin jadalnych. Co zatem można znaleźć w jego wnętrzu?
Jajeczne koszyczki Marioli to wielkanocny hit. Zdobią i smakują jak mało coJakie właściwości odżywcze ma awokado?
W awokado znaleźć można cenne kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Nie brakuje też w nim witamin i minerałów, przy czym zawartość cukrów prostych jest znikoma.
Awokado zawiera witaminy A, B6, C, E, oraz K. Z minerałów warto wymienić chociażby wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, fosfor i potas. Nie można zapomnieć również o korzystnych związkach, między innymi ryboflawinie, tiaminie, kwasie foliowym i niacynie. Ten owoc to prawdziwy skarb, jeśli chodzi o właściwości odżywcze.
Awokado charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością tłuszczu i wysoką kalorycznością. Paradoksalnie nie dyskwalifikuje go to z listy produktów, które warto spożywać. Zawarty w owocu tłuszcz sprawia, że pozostałe składniki odżywcze są lepiej przyswajane przez organizm.
W zielonym miąższu owocu kryje się spora ilość błonnika. Ponadto warto w jego składzie wyróżnić glutation, który jest antyoksydantem. Po zapoznaniu się z listą składników zawartych w awokado pora przyjrzeć się jego właściwościom. Co daje nam jedzenie tego owocu?
Co możemy zyskać na jedzeniu awokado?
Zawarte w awokado kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu chronią serce i zmniejszaj ryzyko wystąpienia miażdżycy. Jeden ze składników awokado - kwas oleinowy znany jest jako składnik przeciwdziałający występowaniu i rozwojowi niektórych chorób nowotworowych.
Witaminy C, E i A uznawane są za silne przeciwutleniacze, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. Z kolei witaminy z grupy B oraz potas korzystnie wpływają na układ nerwowy. Zawarty w awokado kwas foliowy szczególnie ceniony jest jako związek przeciwdziałający występowaniu wad rozwojowych płodu. Z tego względu owoc polecany jest do jedzenia kobietom w ciąży.
Wysoka zawartość potasu wpływa korzystnie na poziom ciśnienia krwi. Składnik ten reguluje pracę serca oraz układu krążenia. Dzięki zawartości luteiny i zeaksantyny awokado będzie miało zbawienny wpływ na nasz wzrok.
Awokado polecane jest osobom, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Zawiera w sobie jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają diety redukcyjne. Duża ilość błonnika zapewnia długotrwałe uczucie sytości i ogranicza napady głodu. Wpływa też korzystnie na pracę jelit.
Awokado do diety można wprowadzić pod rozmaitymi postaciami. Będzie dobrym składnikiem sałatek, sprawdzi się także na tostach. Nikomu nie trzeba przedstawia kultowego guacamole, w którym ze smakiem można maczać rozmaite słone przekąski. Z udziałem owocu przygotujemy również pożywne smoothie. Sprawdź, jak wybrać najlepsze awokado podczas zakupów. Owoc ten w smaczny i sprytny sposób wprowadzisz do pysznego śniadania.