Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Kiedyś masowo na naszych stołach, dziś na czarnej liście. Lepiej unikaj tej ryby, tak jak pangi
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 01.04.2023 19:49

Kiedyś masowo na naszych stołach, dziś na czarnej liście. Lepiej unikaj tej ryby, tak jak pangi

tej ryby lepiej nie jeść
Canva / hipokrat

Nie od dziś wiadomo, że ryby to jeden z bardziej wartościowych elementów jadłospisu. Fakt ten nie dotyczy jednak absolutnie każdego dostępnego na rynku gatunku. Jednym z tych, których należy unikać jest dobrze znana na polskich stołach tilapia. Czemu tę właśnie rybę najlepiej omijać szerokim łukiem?

Nie wszystkie ryby mają jednakowe wartości odżywcze

Ryby z powodzeniem mogą zastąpić w diecie dużo mniej zdrowe czerwone mięso. Według dietetyków powinny gościć na naszych talerzach co najmniej raz w ciągu tygodnia. Wiele osób nie zastanawia się wobec tego nad tym, po jaką rybę sięga podczas zakupów. Okazuje się, że można w tym temacie trafić nie najlepiej.

Ryby stanowią bogactwo kwasów omega-3. Te cenne związki zapobiegają wielu chorobom, a także poprawiają koncentrację i wspomagają pamięć. Aby korzystać z tych dobrodziejstw należy postawić w sklepie na produkt odpowiedniej jakości. Niestety tilapia do takich nie należy.

Nie uwierzysz jak Makłowicz parzy białą kiełbasę. Zawsze pamięta o 1 zasadzie

Co wiemy rybach z gatunku tilapia?

Tilapia to ryba naturalnie występująca w wodach Afryki. Łatwo można ją poznać po niebieskosrebrzystej barwie oraz obłym kształcie. Ta, która przeznaczona jest na sprzedaż, najczęściej pochodzi ze sztucznych hodowli. Największe z nich znajdują się w dalekiej Azji oraz Hondurasie.

Mięso tilapii ceni się ze względu na delikatność i znikomą zawartość ości. Jest chude oraz bardzo łatwe do przyrządzenia. Znajdziemy w nim bogactwo między innymi białka, selenu, potasu i fosforu. Ryby te są także dobrym źródłem aminokwasów, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. 

Od kilku lat na terenie Polski istnieje hodowla tilapii, która dostarcza ryb bezpiecznych do spożycia. Warunki hodowlane są łatwe do zweryfikowania a produkt trafiający do sklepowych lad odznacza się świeżością. Wszystkie inne osobniki, czyli te, które zamrożone trafiają do nas z importu powinny zapalić w głowach ostrzegawcze światełko. Warunki w których „produkowane" są te ryby często nie spełniają odpowiednich norm i przepisów prawnych. 

Masowe hodowle przemysłowe nie zapewniają rybom właściwych warunków rozwoju. W dodatku bardzo często stosują niedozwolone substancje, aby maksymalnie zwiększyć swój zysk. Wszystkie podejrzane składniki zostają w rybim mięsie, które następnie trafia do ludzkich żołądków. Poniżej dowiecie się dokładnie, co może czaić się w pozornie pysznej i zdrowej tilapii

 

 

Co możemy znaleźć w mięsie ryb hodowlanych?

Trzymane w hodowlach ryby często narażone są na choroby spowodowane niewłaściwymi warunkami bytowymi oraz przepełnieniem w zbiorniku. Aby temu zapobiec, hodowcy karmią zwierzęta rozmaitymi antybiotykami i pestycydami.  Te właśnie substancje odkładają się w rybim mięsie i lądują ostatecznie na naszych talerzach

W mięsie tilapii znajduje się także dużo ilość niebezpiecznych związków chemicznych, na przykład dioksyn. Ryby wolnożyjące zawierają ich nawet kilkukrotnie mniej, niż ich hodowlani krewniacy. Spożywane dioksyny w skrajnych przypadkach mogą powodować wystąpienie choroby nowotworowej. Kiedy raz trafią do organizmu, trwale wiążą się w tkankach i są bardzo trudne do usunięcia.

Najzdrowsze do spożycia ryby to te, które pozyskuje się ze środowiska naturalnego. Gatunki hodowlane, jak rzeczona tilapia są mniej wartościowe, a wręcz można powiedzieć że szkodliwe dla nas. Powodem tego jest niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Takie zachwianie bilansu może powodować stany zapalne, które prowadzą do zapalenia stawów, chorób serca, astmy oraz wielu innych schorzeń.

Ryby uchodzą za bardzo zdrowe pożywienie. Jest to prawda, o ile świadomie wybieramy gatunki, które następnie planujemy zjeść. Nieodpowiednia decyzja może mieć w przyszłości bardzo poważne konsekwencje. Wybierajcie mądrze i czerpcie z jedzenia ryb maksymalne korzyści. Jaki jeszcze gatunek powinien raz na zawsze zniknąć z jadłospisu? Przejrzyste podsumowanie niezdrowych ryb zrobił znany dietetyk.

świeża tilapia.png
Canva / Stopboxstudio

 

Tagi: Ryba Dieta