Smakosze.pl
Media donoszą o podwyżkach cen jajek

canva/Mehrad Vosoughi

Media donoszą o podwyżkach cen jajek. Znamy szczegóły

26 Marca 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Jajka są jednym z najważniejszych produktów na wielkanocnym stole. W tym roku jednak ich zakup może nas kosztować więcej niż kiedykolwiek. Media ostrzegają, że na wyższe ceny, wpłynie nie tylko obecna sytuacja polityczna, ale też epidemia ptasiej grypy w USA.

Jajka są podstawowym składnikiem wielkanocnego śniadania. Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie jarzynowej czy żurku. W tym roku koszt przygotowania tych potraw niestety może znacznie wzrosnąć. Wiemy dlaczego.

Sprawdzony przepis Ani Starmach na zupę pieczarkową

Sprawdzony przepis Ani Starmach na zupę pieczarkową. Szybka, tania, smaczna

CZYTAJ DALEJ

Wyższe ceny jajek obserwujemy już teraz

Ceny jaj w polskich sklepach obserwowane obecnie są już wyższe niż wcześniej. Jak podaje fakt.pl, jeszcze niedawno za jajko płaciliśmy około 50 gr. Teraz koszt ten bliższy jest złotówki.

Zbliża się Wielkanoc i trend wzrostowy może niepokoić. Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zdradziła przyczyny obserwowanego zjawiska:

- W ostatnich kilku tygodniach zanotowaliśmy „wystrzał cenowy” na rynku jaj w Polsce i w Europie [...] Oprócz wojny na Ukrainie coraz ważniejsza zaczyna być grypa ptaków w USA. Ukraina, Stany Zjednoczone i Unia Europejska to trzy kluczowe ogniwa w handlu międzynarodowym. - wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzami fakt.pl

Ptasia grypa w Stanach Zjednoczonych podniesie ceny jaj

Zaraza szerząca się na amerykańskich fermach swoją skalą przypomina pomór z 2015 roku. Fakt.pl podaje, że starty są ogromne. W stanie Wisconsin z powodu zarażenia utracono aż 2,75 miliona kur. Dla Iowa dane są jeszcze gorsze — tam uśmiercić trzeba było prawie 5 milionów niosek.

Gawrońska ostrzega, że doświadczenia z poprzedniego kryzysu związanego z szerzeniem się wirusa wśród ptaków mogą sugerować, że w nadchodzących tygodniach na rynku jaj będzie naprawdę gorąco. W 2015 roku USA musiało importować jaja z Europy. Kraj ten jest jednym z największych eksporterów tego produktu.

Jeżeli więc rozwój sytuacji będzie niekorzystny, ceny wzrosną wszędzie. Na utrzymanie tego trendu dodatkowo wpłynie wojna, która już napędza ogólny wzrost cen. Pozostaje mieć nadzieję, że chorobe ptaków uda się szybko opanować.

Jajka niebawem zdrożeją

Jajka niebawem zdrożeją

Źródło zdjęcia: canva/chas53

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >