Miód nie zawsze jest bezpieczny
Dużo strachu przeżył mały, włoski chłopiec i jego rodzice. Po zjedzeniu miodu 5-latek dostał najpierw duszności, potem pokrzywki. Po chwili pojawiły się też poważne problemy z oddychaniem. Chłopiec trafił do szpitala, gdzie okazało się, że przyczyną takiej reakcji był potencjalnie niebezpieczny składniki miodu.
Mały Włoch po spożyciu miodu doznał wstrząsu anafilaktycznego. Na szczęście dość szybko trafił do szpitala i dało się go uratować. Zdarzały się już bowiem przypadki, że zjedzenie silnego alergenu czy użądlenie owada zakończyło się śmiercią.
We włoskim przypadku zaskakujące było to, że dziecko jadło miód nie pierwszy raz i nigdy wcześniej nie wystąpiła taka reakcja. Zagadkę rozwiązali lekarze ze szpitala Guglielmo da Saliceto w Piacenzie, którzy opisali przypadek 5-latka.
Potencjalnie niebezpieczny składnik miodu
Przeprowadzone w szpitalu testy alergiczne wykazały, że chłopiec nie jest uczulony na miód. Jadł go zresztą wcześniej wielokrotnie i nic się nie działo. Lekarze ustalili jednak, że do tej pory chłopiec jadał miód przemysłowy, a tym nieszczęśliwym razem podano mu miód rzemieślniczy.
Miód rzemieślniczy zawiera więcej pyłku pszczelego i właśnie wysoka zawartość tego składnika wywołała u pięciolatka tak silną reakcję alergiczną. Miody rzemieślnicze są ogólnie wyżej cenione niż te dostępne w supermarketach, bo są bardziej wartościowe. Mają wyższą zawartość prozdrowotnych składników, ponieważ są mniej przetwarzane.
To warto wiedzieć
Alergia na pyłek pszczeli, występuje dość rzadko. Zwykle u osób, które suplementują się produktami z jego dodatkiem. Większe ryzyko wystąpienia silnej reakcji alergicznej jest też u osób, u których wcześniej wystąpił już wstrząs anafilaktyczny. Nie koniecznie po zjedzeniu pyłku pszczelego, ale też po kontakcie z innym alergenem.
Wstrząs anafilaktyczny to silna reakcja organizmu wywołana alergenem. Występuje ona zwykle kilka-kilkanaście minut po kontakcie z alergenem. Objawy szybko się nasilają, a przy braku działania mogą grozić śmiercią.
Najczęstszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego są:
pokrzywka i świąd skóry
obrzęk warg i języka
duszności, świszczący oddech
wodnisty katar
nudności, wymioty, biegunka
zaburzenia rytmu serca
zawroty głowy
Przy wystąpieniu takich objawów i ich szybkim nasilaniu się wezwij prędko pogotowie. Życie człowieka może być zagrożone.
Na naszej stronie często informujemy o niebezpiecznych produktach. Pisaliśmy np. o grzybach podobnych do kurek, a także na bieżąco przekazujemy komunikaty wydawane przez Sanepid.
Źródło zdjęcia: canva/Food Photos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: msn.com, newsy.gotujmy