Smakosze.pl
Myjecie mięso kurczaka przed przyrządzaniem? Konsekwencje mogą być poważne

canva/Slatan

Myjecie mięso kurczaka przed przyrządzaniem? Konsekwencje mogą być poważne

28 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Myjecie mięso kurczaka przed przyrządzaniem? Popełniacie duży błąd i ryzykujecie utratą zdrowia. Na surowym mięsie, zwłaszcza na mięsie drobiowym znajduje się wiele groźnych bakterii. Mycie może ułatwić ich rozprzestrzenienie się po całej kuchni.

Kurczak jest najbardziej popularnym gatunkiem mięsa. Kupimy go w przeróżnej formie i przyrządzimy na wiele sposobów. Podczas obróbki surowego mięsa kurczaka zachowaj jednak szczególne środki ostrożności, żeby nie rozprzestrzenić bakterii po całej kuchni.

Kotlety schabowe w kefirze

Babcia Marysia nigdy nie moczy schabu na kotlety w mleku i cebuli. Zawsze wybiera 2 inne dodatki

CZYTAJ DALEJ

Wiele osób myje surowe mięso kurczaka pod bieżącą wodą. Woda nie ma właściwości bakteriobójczych, a więc nie zabija bakterii, które mogą znajdować się na filecie, udku, czy pałce z kurczaka. Mycie surowego mięsa niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii po blacie kuchennym, zlewie, akcesoriach kuchennych i Twoich rękach.

Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować mięso kurczaka do obróbki termicznej, jak i czym wyczyścić deskę, nóż i inne akcesoria, które miały kontakt z produktem. Dzięki stosowaniu kilku prostych zasad, Twoja kuchnia zawsze będzie czysta i pozbawiona bakterii.

Dlaczego nie można myć mięsa kurczaka przed przyrządzaniem?

Surowe mięso jest produktem, na który musimy szczególnie uważać. Na surowym mięsie kurczaka, może znajdować się wiele chorobotwórczych bakterii, w tym groźna dla naszego zdrowia salmonella czy laska zgorzeli gazowej.

Płukanie mięsa pod bieżącą wodą nie zabije drobnoustrojów, a tylko rozprzestrzeni je po zlewie, blacie i akcesoriach kuchennych. Bakterie zabija natomiast wysoka temperatura, a więc prawidłowa obróbka termiczna mięsa.

Jak przygotować surowe mięso kurczaka, żeby nie rozprzestrzenić bakterii po kuchni?

Mięso pokrój na dece do krojenia (najlepszym rozwiązaniem będzie osobna deska do mięsa) i przygotuj do obróbki termicznej. Deskę i każde naczynie, które miało kontakt z surowym miejscem, sparz wrzącą wodą i umyj dokładnie płynem do mycia naczyń.

Blat kuchenny i ręce zdezynfekuj. Podczas krojenia i szykowania surowego mięsa, nigdy nie wycieraj rąk w ściereczkę kuchenną, a w ręcznik papierowy, który od razu wyrzucisz. W ten sposób Twoja kuchnia będzie czysta i pozbawiona chorobotwórczych bakterii.

Dowiedz się również, jak wybrać w sklepie najlepsze mięso. Wystarczy jeden rzut oka i będziesz wiedział, czy mięso jest świeże, czy lepiej go nie jeść. W tym artykule sprawdzisz, jak szybko rozmrozić mięso na obiad.

Surowe mięso kurczaka

canva/nadianb

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps

Tagi:

Magdalena PataczAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Żadne drogie środki chemiczne. Przypalony garnek wyczyścisz na błysk tanim produktem

Czytaj więcej >
Gotowanie ziemniaków

Porady

Oprócz soli dolej do wrzątku 1 składnik. Nie ma lepszego sposobu na gotowanie ziemniaków

Czytaj więcej >
Jajko do rosołu? Efekt powala

Porady

Dlaczego warto dodać jajko do rosołu? Różnicę zobaczysz od razu

Czytaj więcej >