Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Na czym najlepiej smażyć kotlety mielone? Najtańsza opcja bije inne na głowę
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 02.08.2023 08:18

Na czym najlepiej smażyć kotlety mielone? Najtańsza opcja bije inne na głowę

smażenie kotletów mielonych
Materiał YouTube z kanału MniamMniamPL

Nie ma chyba polskiego domu, w którym nigdy nie podano kotletów mielonych. Ta uwielbiana potrawa obowiązkowo musi raz na jakiś czas pojawić się na stole. Aby smakowała dokładnie tak, jak powinna, niezbędny jest wybór odpowiedniego tłuszczu do ich smażenia. W przypadku mielonych ta najprostsza i najtańsza opcja okazuje się najlepsza.

Takie kotlety mielone smakują wyśmienicie

Kotlety mielone są flagowym daniem polskiej kuchni. Pełne smaku mięso to coś, czemu niewiele osób jest się w stanie oprzeć. Najlepszy smak mielonych osiągniemy dzięki smażeniu ich na odpowiednim tłuszczu. Idealnie nada się do tego smalec wieprzowy.

Najsmaczniejsze kotlety mielone mają chrupiącą skórkę i męciutki soczysty środek. Aby uzyskać taki efekt, trzeba przygotować je w odpowiedni sposób. Poza wyrobieniem mięsa i doborem odpowiednich dodatków kluczowy jest także tłuszcz, na którym smażymy potrawę. Poniżej wyjaśniamy, która z opcji jest najlepsza i dlaczego.

Jajko z chochli to prawdziwy przebój. Jest bardzo zdrowe i za każdym razem się udaje

Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć kotlety mielone?

Ludzie stosują różne metody smażenia kotletów mielonych. W ich przypadku jednak najprostsze rozwiązanie okazuje się najlepsze. Jeśli spytacie swoich mam i babć na czym smażyły kotlety, w większości przypadków usłyszycie, że był to smalec. Tak znamienitym kucharkom warto zaufać.

Za tłuszcz do smażenia kotletów mielonych nie ma co przepłacać. Tani i niezawodny smalec będzie idealnym wyborem. Ten tłuszcz nie pali się w wysokiej temperaturze, a do tego nadaje potrawie niepowtarzalnego aromatu. Nie ma dla niego lepszej alternatywy.

Podczas smażenia kotletów mielonych nie warto żałować tłuszczu. Na zbyt suchej patelni mięso przypali się z zewnątrz, pozostając surowym w środku. Zbyt duża ilość smalcu także nie przysłuży się naszej potrawie. W tej kwestii konieczne jest znalezienie złotego środka.

Ile smalcu użyć smażąc kotlety mielone? Po włożeniu mięsa na patelnię tłuszcz powinien sięgać ok. ⅓ jego wysokości. Dzięki temu wysoka temperatura zostanie optymalnie rozprowadzona po całej potrawie. Tak usmażone kotlety mielone będą smakować znakomicie.

Na czym jeszcze można smażyć kotlety mielone?

Smalec jest bezapelacyjnie najlepszym tłuszczem do smażenia kotletów mielonych. Są jednak osoby, którym nie pasuje jego specyficzny aromat. Nie znaczy to jednak, że powinny one kompletnie zrezygnować z tej potrawy. Poniżej podpowiadamy, na jakim jeszcze tłuszczu można smażyć kotlety mielone.

Do przyrządzenia kotletów mielonych idealnie nada się masło. Musi zostać ono jednak wcześniej sklarowane. Dzięki temu pozbędziemy się z niego białka, które w wysokiej temperaturze zaczyna się palić. Kotlety smażone na przypalonym maśle nikogo nie zachwycą.

Olej roślinny to także dobra opcja na smażenie kotletów mielonych. Należy jednak wybrać taki, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Najlepiej unikać oleju słonecznikowego czy sezamowego. Bezpiecznym wyborem do smażenia zawsze będzie olej rzepakowy. Poznaj kilka przydatnych sztuczek w temacie smażenia kotletów mielonych. Mięso przyrządzone według tego przepisu rozpływa się w ustach.

usmażone kotlety mielone.png
Canva / Robert6666