Smakosze.pl
Przyprawy

Pixabay

Najbardziej szkodliwe przyprawy

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Przyprawy grają bardzo ważną rolę w każdej kuchni świata - bez nich posiłki smakowałyby zbyt łagodnie. Nie wszystkie są jednak zdrowe, a Polacy mimo wszystko dodają je w dużych ilościach do swoich potraw. Można do nich zaliczyć cukier i sól, ale te

Przyprawy stanowią nierzadko całe sedno danej kuchni - w Indiach mało które danie obejdzie się bez kurkumy czy garam masali, z kolei kuchnia włoska w dużych ilościach wykorzystuje oregano oraz bazylię. Jeśli jesteś fanem dobrze doprawionych dań, strzeż się.

Zioła, tak jak wszystkie inne substancje chemiczne, które wchodzą w kontakt z ciałem człowieka, wpływają na jego funkcjonowanie. Nie można wykorzystywać ich więc zbyt dużo, wszak szkodliwość zależna jest najczęściej od ilości danej substancji.

Cukier i sól - te przyprawy są najbardziej niezdrowe

Nikomu nie trzeba ich przedstawiać. Sól dodajemy do każdego wręcz dania, nawet deserów, z kolei cukier działa na nas wręcz uzależniająco. Jeśli ktoś nagminnie przesadza z ich ilością i dodaje je do swojego jedzenia non stop, musi liczyć się z konsekwencjami.

Największą z nich jest bez wątpienia otyłość, która jest jedną z najgorszych chorób cywilizacyjnych. Podobnie jest z problemami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą i wieloma innymi przypadłościami - aby ich uniknąć, należy znacznie ograniczyć obie przyprawy. 

Zioła, które mają zły wpływ na zdrowie

Liście laurowe, tak bardzo lubiane przez Polaków we wszelkich zupach czy gulaszach, źle wpływają na działanie wątroby. Podobnie jest w przypadku kminku - co więcej, według portalu beszamel.se.pl, amerykańscy naukowcy ostrzegają przed jedzeniem kminku w czasie chemioterapii. Może ona zostać przez to zaburzona. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Bazylia także może negatywnie wpływać na działanie wątroby, dlatego warto wystrzegać się dodawania kopiastych łyżek do ulubionego sosu pomidorowego. Chilli, w którym zawarta jest kapsaicyna, ma mieć właściwości sprzyjające powstawaniu nowotworów. 

Źródło: AlexRaths, Getty Images Pro

Przyprawa, która ma wykazywać działanie narkotyczne

Mało kto by się spodziewał, że popularna w każdej kuchni przyprawa może mieć działanie odurzające. Według specjalistów, świeżo starta gałka muszkatołowa, ma właściwości zmieniające percepcję i zaburzające świadomość. 

Ocet również często spotykany jest w polskiej kuchni - uwielbiamy dodawać go do galaret czy sosów. W dużych ilościach niewskazany przy wrzodach żołądka. Źle wpływa również na czerwone krwinki i nerki. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać go w żadnych ilościach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >