Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Najgorszy dodatek do kiszonych. Ogórki będą miękkie i stracą smak
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 03.08.2024 15:28

Najgorszy dodatek do kiszonych. Ogórki będą miękkie i stracą smak

ogórki kiszone
Fot. Canva/Achanov Michael

Ogórków kiszonych nigdy dość. Jednak jeden dodatek prawi, że niestety będziemy musieli obejść się smakiem. Ogórki kiszone wyjdą zbyt miękkie i będą bezwartościowe. Podpowiadamy, jakiego produktu nigdy nie używać podczas kiszenia. 

Ogórki kiszone, czyli smak i zdrowie na talerzu

Ogórki kiszone uwielbiamy i chętnie się nimi zajadamy. Są pysznym dodatkiem do kanapek, surówek i dań obiadowych. Pajda chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym bywa nie lada rarytasem. Wszystko dlatego, że ogórki mają ten niezwykły smak i są jędrne.

Takie właśnie lubimy najbardziej. Niestety podczas kiszenia możemy popełnić błąd, który będzie nas słono kosztował. Ogórki wyjdą bez smaku i będą miękkie, a tego przecież nie chcemy. Dlatego radzimy, jakiego produktu nie używać podczas kiszenia ogórków

ogórki kiszone
Fot.Canva/FactoryTh
Do sernika zawsze dodaję nietypowy składnik. Ciasto jest puszyste, nie pęka i nie opada

Zapomnij o tym produkcie podczas kiszenia

Sól jest ważnym składnikiem podczas procesu fermentacji. To ona sprawia, że ogórki odpowiednio się ukiszą, będą smaczne, twarde. Po prostu takie, jak trzeba. Jednak, gdy użyjemy soli jodowanej, to cały wysiłek pójdzie na marne. Jod zawarty w takiej soli spowolni proces fermentacji. Ogórki będą miękkie i stracą cały smak.

Dlatego podczas kiszenia ogórków zawsze używajmy soli kamiennej. Nie zawiera ona antyzbrylaczy i innych niepotrzebnych składników, w tym jodu. Kiszenie ogórków z dodatkiem tej przyprawy to gwarancja smaku.

Jakich błędów unikać podczas kiszenia ogórków?

Warto użyć młodych, niedużych i jędrnych ogórków. Starsze okazy, które są wyrośnięte, mogą wyjść puste w środku. Nie należy kisić też ogórków o zbyt ciemnej skórce. Najlepsze są młode i jasne egzemplarze. Ogórki trzeba też ciasno układać w słoikach. 

Wówczas nie wypłyną i będą w całości przykryte zalewą. Jaka jest najlepsza temperatura do kiszenia ogórków? To kilkanaście stopni Celsjusza. W takiej temperaturze ogórki się nie zepsują i będą smaczne. Pisaliśmy o tym, na jakim produkcie zrobić najlepsze racuchy. Podawaliśmy też przepis na pyszne ciasto Marcinek z Podlasia. 

ogórki kiszone
Fot. Canva/Nadezhda_Nesterova

Źródło: pysznosci.pl, winiary.pl