Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku
Renata Materlińska
Renata Materlińska 24.05.2022 18:54

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

kiszone ogórki
canva/Monica_ionica

W sklepach można już kupić pierwsze ogórki gruntowe. W sumie gruntowe są tylko z nazwy, ale można nastawić pierwsze małosolne. Poznajcie największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku. Gdy zgłębicie tajniki tych przetworów, już nigdy was nie zawiodą.

Kiszone ogórki należą do jednych z naszych ulubionych przetworów. Zjadamy je na przekąskę, na kanapkach, w sałatkach i do obiadu. Udane potrafią naprawdę doskonale smakować. Są też bardzo zdrowe, bo zawierają bakterie probiotyczne korzystne dla naszego organizmu.

Jednak nie zawsze kiszeniaki wychodzą takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nieraz są puste w środku, czasem zbyt miękkie, niechrupiące. Sprawdźcie, co wpływa na niepowodzenia i spróbujcie ich uniknąć.

Jakie są największe błędy w czasie kiszenia ogórków?

Do kiszenia należy wybierać odpowiednie ogórki. Muszą być młode, świeże, nieduże i proste. Tylko takie będą smaczne i chrupiące po ukiszeniu i łatwo dadzą się upchnąć w słoiku. Duże i zleżałe ogórki po ukiszeniu będą puste w środku i niechrupiące.

Zwróć też uwagę na kolor ogórków — najlepsze są odmiany jasnozielone z białymi smużkami. Ciemnozielona skórka może wskazywać na silne nawożenie uprawy. Do przygotowania zalewy najlepiej użyć soli kamiennej, niejodowanej. Spowalnia ona proces fermentacji i jest bogata w minerały.

Kilka cennych wskazówek

  • Przed kiszeniem ogórki należy dokładnie umyć. Najlepiej przetworzyć je wkrótce po zakupie. Można je też namoczyć w zimnej wodzie, dzięki czemu zwiększy się ich jędrność.

  • Do ogórków kiszonych lepiej też nie dodawać zbyt dużej ilości przypraw typu ziele angielskie, pieprz. Mogą one bowiem nadać przetworom niepożądanej goryczki. Tak naprawdę wystarczy czosnek, koper i chrzan.

  • Przygotowując zalewę, należy użyć 1 łyżki soli na 1 l wody.

  • Po nastawieniu ogórków pozostawiamy je na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda zmętnieje, trzeba je wynieść w chłodniejsze miejsce o temperaturze ok. 12 st. C. Spowolni ona proces fermentacji i ogórki dłużej pozostaną twarde i chrupkie.

Na naszej stronie znajdziecie też recepturę na ogórki kiszone, a także dowiecie się, jakie ogórki najlepiej wybierać do kiszenia.

ogórki kiszone
ogórki kiszone

Źródło zdjęcia: canva/FactoryTh Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: o2, kuchnia.wp