Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku
W sklepach można już kupić pierwsze ogórki gruntowe. W sumie gruntowe są tylko z nazwy, ale można nastawić pierwsze małosolne. Poznajcie największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku. Gdy zgłębicie tajniki tych przetworów, już nigdy was nie zawiodą.
Kiszone ogórki należą do jednych z naszych ulubionych przetworów. Zjadamy je na przekąskę, na kanapkach, w sałatkach i do obiadu. Udane potrafią naprawdę doskonale smakować. Są też bardzo zdrowe, bo zawierają bakterie probiotyczne korzystne dla naszego organizmu.
Jednak nie zawsze kiszeniaki wychodzą takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nieraz są puste w środku, czasem zbyt miękkie, niechrupiące. Sprawdźcie, co wpływa na niepowodzenia i spróbujcie ich uniknąć.
Jakie są największe błędy w czasie kiszenia ogórków?
Do kiszenia należy wybierać odpowiednie ogórki. Muszą być młode, świeże, nieduże i proste. Tylko takie będą smaczne i chrupiące po ukiszeniu i łatwo dadzą się upchnąć w słoiku. Duże i zleżałe ogórki po ukiszeniu będą puste w środku i niechrupiące.
Zwróć też uwagę na kolor ogórków — najlepsze są odmiany jasnozielone z białymi smużkami. Ciemnozielona skórka może wskazywać na silne nawożenie uprawy. Do przygotowania zalewy najlepiej użyć soli kamiennej, niejodowanej. Spowalnia ona proces fermentacji i jest bogata w minerały.
Kilka cennych wskazówek
Przed kiszeniem ogórki należy dokładnie umyć. Najlepiej przetworzyć je wkrótce po zakupie. Można je też namoczyć w zimnej wodzie, dzięki czemu zwiększy się ich jędrność.
Do ogórków kiszonych lepiej też nie dodawać zbyt dużej ilości przypraw typu ziele angielskie, pieprz. Mogą one bowiem nadać przetworom niepożądanej goryczki. Tak naprawdę wystarczy czosnek, koper i chrzan.
Przygotowując zalewę, należy użyć 1 łyżki soli na 1 l wody.
Po nastawieniu ogórków pozostawiamy je na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda zmętnieje, trzeba je wynieść w chłodniejsze miejsce o temperaturze ok. 12 st. C. Spowolni ona proces fermentacji i ogórki dłużej pozostaną twarde i chrupkie.
Na naszej stronie znajdziecie też recepturę na ogórki kiszone, a także dowiecie się, jakie ogórki najlepiej wybierać do kiszenia.
Źródło zdjęcia: canva/FactoryTh Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: o2, kuchnia.wp