Smakosze.pl
kiszone ogórki

canva/Monica_ionica

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

W sklepach można już kupić pierwsze ogórki gruntowe. W sumie gruntowe są tylko z nazwy, ale można nastawić pierwsze małosolne. Poznajcie największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku. Gdy zgłębicie tajniki tych przetworów, już nigdy was nie zawiodą.

Kiszone ogórki należą do jednych z naszych ulubionych przetworów. Zjadamy je na przekąskę, na kanapkach, w sałatkach i do obiadu. Udane potrafią naprawdę doskonale smakować. Są też bardzo zdrowe, bo zawierają bakterie probiotyczne korzystne dla naszego organizmu.

Jak zrobić idealny smażony bób?

Jak zrobić idealny smażony bób? Zdradzamy genialną recepturę

CZYTAJ DALEJ

Jednak nie zawsze kiszeniaki wychodzą takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nieraz są puste w środku, czasem zbyt miękkie, niechrupiące. Sprawdźcie, co wpływa na niepowodzenia i spróbujcie ich uniknąć.

Jakie są największe błędy w czasie kiszenia ogórków?

Do kiszenia należy wybierać odpowiednie ogórki. Muszą być młode, świeże, nieduże i proste. Tylko takie będą smaczne i chrupiące po ukiszeniu i łatwo dadzą się upchnąć w słoiku. Duże i zleżałe ogórki po ukiszeniu będą puste w środku i niechrupiące.

Zwróć też uwagę na kolor ogórków — najlepsze są odmiany jasnozielone z białymi smużkami. Ciemnozielona skórka może wskazywać na silne nawożenie uprawy.

Do przygotowania zalewy najlepiej użyć soli kamiennej, niejodowanej. Spowalnia ona proces fermentacji i jest bogata w minerały.

Kilka cennych wskazówek

  • Przed kiszeniem ogórki należy dokładnie umyć. Najlepiej przetworzyć je wkrótce po zakupie. Można je też namoczyć w zimnej wodzie, dzięki czemu zwiększy się ich jędrność.

  • Do ogórków kiszonych lepiej też nie dodawać zbyt dużej ilości przypraw typu ziele angielskie, pieprz. Mogą one bowiem nadać przetworom niepożądanej goryczki. Tak naprawdę wystarczy czosnek, koper i chrzan.

  • Przygotowując zalewę, należy użyć 1 łyżki soli na 1 l wody.

  • Po nastawieniu ogórków pozostawiamy je na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda zmętnieje, trzeba je wynieść w chłodniejsze miejsce o temperaturze ok. 12 st. C. Spowolni ona proces fermentacji i ogórki dłużej pozostaną twarde i chrupkie.

Na naszej stronie znajdziecie też recepturę na ogórki kiszone, a także dowiecie się, jakie ogórki najlepiej wybierać do kiszenia.

ogórki kiszone

ogórki kiszone

Źródło zdjęcia: canva/FactoryTh


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Jak ugotować pyzy w piekarniku? Wyjątkowy sposób na klasykę

  • Dbanie o drewniane akcesoria kuchenne. Najważniejsze zasady

  • Jak własnoręcznie zrobić prawdziwy jogurt naturalny? Wyjaśniamy krok po kroku

Źródło: o2, kuchnia.wp

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę?

Porady

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę? Stara metoda była genialna

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać w kuchni skórkę ananasa? Mamy pyszną propozycję

Czytaj więcej >
jajko na miękko

Porady

Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni

Czytaj więcej >

Porady

Jak przechowywać arbuza? Większość z nas popełnia poważny błąd

Czytaj więcej >
Jak najlepiej przechowywać ser żółty?

Porady

Jak najlepiej przechowywać ser żółty? Garść skutecznych porad

Czytaj więcej >
tatar

Porady

Co zrobić, aby tatar nie ciemniał? Wystarczy wlać do niego 1 popularny produkt

Czytaj więcej >