Kasza jaglana zanieczyszczona glifosatem
Pixabay /ccipeggy

Niebezpieczny dla zdrowia glisofat w kaszach jaglanych

Kasza jaglana jest produktem bardzo często wybieranym przez Polaków, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Niestety, jak podają media, w wielu kaszach różnych marek wykryto pozostałości glifosatu, groźnej dla ludzkiego zdrowia substancji, będącej głównym składnikiem roundupu. Spożycie takiej kaszy może wywołać liczne zdrowotne problemy.

Fundacja Konsumentów jest pozarządową i niezależną organizacją, której celem jest dbanie o konsumentów i ich interesy. Teraz kolejny raz przebadała ona dostępne w sklepach popularne kasze jaglane. Niestety, wyniki dają wiele do myślenia - glifosat obecny w wielu z nich.

Jak czytamy na portalu zywienie.abczdrowie.pl, od 2019 roku w kaszach niezmiennie wykrywane były pozostałości glifosatu. Wyjątek stanowiły tylko produkty eko, które w każdej edycji badań były "czyste". Czym jest więc glifosat i jaki ma wpływ na ludzki organizm?

Kasze jaglane zawierają glifosat

Glifosat jest organicznym związkiem z grupy fosfonianów - najczęściej wykorzystuje się go pod postacią soli amonowej lub sodowej. Jest głównym składnikiem roundupu, herbicydu wprowadzonego na rynek w 1974 roku przez firmę Monsanto. Użycie tego herbicydu zwiększa plony, wysusza rośliny i zapobiega pleśnieniu. Dzięki temu zbiory stają się znacznie prostsze, a ewentualne straty ogranicza się do minimum.

To, że rolnicy zamiast czekać na suche dni, wolą spryskać pole gryki czy prosa, z którego powstaje kasza jaglana, glifosatem wiadomo nie od dziś. Rośliny wtedy wysuszają się w mig, nie pleśnieją, łatwiej je zebrać - wyjawia Katarzyna Bosacka, dziennikarka oraz autorka programów telewizyjnych.

Przepis na surówkę krymskąPrzepis na surówkę krymskąCzytaj dalej

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy porady dotyczące diety osób po 50 roku życia. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby na zmiękczenie mięsa w gulaszu, oraz doskonały przepis na to rozgrzewające i pyszne danie.

Które kasze jaglane mają w składzie glifosat?

Jak czytamy na portalu zywienie.abczdrowie.pl, badania przeprowadzono na: Plony Natury z sieci Biedronka, Cenos - Ekowital, Janex - Kuchnia Lidla, Kupiec, Melvit, NaturAvena, Sonko oraz Sante. Pracą laboratoryjną zajęło się laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Zanieczyszczenie glifosatem wykryto w kaszach marki Janex, Sante, oraz Sonko. To już trzecie badanie kasz jaglanych, w którym produkt firmy Sonko Sp. z o.o. przekracza Najwyższy Dopuszczany Poziom (NDP) glifosatu. We wszystkich dotychczasowych badaniach produkty tego producenta zawierały pozostałości glifosatu. Dotyczy to zarówno kasz jaglanych, jak i badanych wcześniej kasz gryczanych - wskazuje w oświadczenia Fundacja Konsumentów.

Producenci wycofali zanieczyszczone kasze

Dzięki działalności Fundacji, producenci Janex oraz Sonko zapowiedziały wycofanie ze sklepów partii kasz jaglanych, w których próbkach wykryto zbyt duży poziom glifosatu. Dzięki temu klienci mogą z większym bezpieczeństwem kupować swoje ulubione produkty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; konsumenci.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł