Smakosze.pl
Kasza jaglana zanieczyszczona glifosatem

Pixabay /ccipeggy

Niebezpieczny dla zdrowia glisofat w kaszach jaglanych

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kasza jaglana jest produktem bardzo często wybieranym przez Polaków, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Niestety, jak podają media, w wielu kaszach różnych marek wykryto pozostałości glifosatu, groźnej dla ludzkiego zdrowia substancji,

Fundacja Konsumentów jest pozarządową i niezależną organizacją, której celem jest dbanie o konsumentów i ich interesy. Teraz kolejny raz przebadała ona dostępne w sklepach popularne kasze jaglane. Niestety, wyniki dają wiele do myślenia - glifosat obecny w wielu z nich. 

Jak czytamy na portalu zywienie.abczdrowie.pl, od 2019 roku w kaszach niezmiennie wykrywane były pozostałości glifosatu. Wyjątek stanowiły tylko produkty eko, które w każdej edycji badań były "czyste". Czym jest więc glifosat i jaki ma wpływ na ludzki organizm?

Kasze jaglane zawierają glifosat

Glifosat jest organicznym związkiem z grupy fosfonianów - najczęściej wykorzystuje się go pod postacią soli amonowej lub sodowej. Jest głównym składnikiem roundupu, herbicydu wprowadzonego na rynek w 1974 roku przez firmę Monsanto. Użycie tego herbicydu zwiększa plony, wysusza rośliny i zapobiega pleśnieniu. Dzięki temu zbiory stają się znacznie prostsze, a ewentualne straty ogranicza się do minimum.

To, że rolnicy zamiast czekać na suche dni, wolą spryskać pole gryki czy prosa, z którego powstaje kasza jaglana, glifosatem wiadomo nie od dziś. Rośliny wtedy wysuszają się w mig, nie pleśnieją, łatwiej je zebrać - wyjawia Katarzyna Bosacka, dziennikarka oraz autorka programów telewizyjnych.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy porady dotyczące diety osób po 50 roku życia. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby na zmiękczenie mięsa w gulaszu, oraz doskonały przepis na to rozgrzewające i pyszne danie.

Które kasze jaglane mają w składzie glifosat?

Jak czytamy na portalu zywienie.abczdrowie.pl, badania przeprowadzono na: Plony Natury z sieci Biedronka, Cenos - Ekowital, Janex - Kuchnia Lidla, Kupiec, Melvit, NaturAvena, Sonko oraz Sante. Pracą laboratoryjną zajęło się laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Zanieczyszczenie glifosatem wykryto w kaszach marki Janex, Sante, oraz Sonko. To już trzecie badanie kasz jaglanych, w którym produkt firmy Sonko Sp. z o.o. przekracza Najwyższy Dopuszczany Poziom (NDP) glifosatu. We wszystkich dotychczasowych badaniach produkty tego producenta zawierały pozostałości glifosatu. Dotyczy to zarówno kasz jaglanych, jak i badanych wcześniej kasz gryczanych - wskazuje w oświadczenia Fundacja Konsumentów.

Producenci wycofali zanieczyszczone kasze

Dzięki działalności Fundacji, producenci Janex oraz Sonko zapowiedziały wycofanie ze sklepów partii kasz jaglanych, w których próbkach wykryto zbyt duży poziom glifosatu. Dzięki temu klienci mogą z większym bezpieczeństwem kupować swoje ulubione produkty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; konsumenci.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Wiśnie mają wiele zalet

Zdrowie

Wyjątkowe właściwości wiśni

Czytaj więcej >
Imbir nie dla każdego

Zdrowie

Przeciwwskazania do spożywania imbiru, czosnku i kurkumy

Czytaj więcej >
Obiad

Zdrowie

Czego lepiej nie robić po obfitym obiedzie?

Czytaj więcej >
Miód ma mnóstwo właściwości

Zdrowie

Niezwykłe działanie miodu z dodatkiem soli himalajskiej

Czytaj więcej >
Dieta - co jeść?

Zdrowie

Jadłospis 14-dniowej diety japońskiej

Czytaj więcej >
Sok z ziemniaka może Cię zaskoczyć

Zdrowie

Niezwykłe zalety picia soku z ziemniaka

Czytaj więcej >