Niebywałe, co Makłowicz wlewa do pomidorówki. Polacy pokochają ten trick
Zupa pomidorowa co jakiś czas pojawia się w każdym domu. Mało kto jednak podchodzi do niej podobnie jak Robert Makłowicz. Kucharz-podróżnik przedstawił lekką, idealną na lato wersję, w której smak pomidorów podkreśla oliwa oraz inspirowane kuchnią grecką przyprawy.
Przepis na zupę pomidorową Roberta Makłowicza
Zapomnijcie o pomidorówce na rosole. Latem znacznie lepiej sprawdzi się patent uwielbianego kucharza. Do świeżych pomidorów dodaje on te z puszki, a następnie całość gotuje z winem czosnkiem i cebulę. Nie zapomina o dodatku oliwy z oliwek oraz cynamonu, który rzadko wykorzystywany jest do wydobycia smaku dań wytrawnych. Grecka taktyka jest doskonała — zupa nabiera nieziemskiego aromatu.
Składniki:
- 500 ml wody
- 400 g krojonych pomidorów w puszce
- 2 spore pomidory świeże np. malinowe
- 1 mały seler naciowy
- 1 niewielka cebula
- 3 ząbki czosnku
- 250 ml czerwonego wina
- 20 ml oliwy z oliwek
- 1,5 łyżki mielonego cynamonu
- cukier, sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić zupę pomidorową? Robert Makłowicz pokazał nowy sposób
Zaczynamy od przeniesienia pomidorów z puszki do dużego garnka. Następnie, korzystając z tarki do jarzyn, ścieramy pomidory świeże. Sprawne ich rozdrobnienie możliwe będzie, gdy odetniemy końcówkę z jednej strony i tym miejsce przykładać będziemy warzywo do narzędzia.
Wlewamy wodę i zagotowujemy zawartość naczynia. Pogrzewamy na niewielkim ogniu, co jakiś czas mieszając. Cebulę pozbawiamy łupiny i nacinamy ją na krzyż obierz i natnij na krzyż. Czosnek obieramy z łupiny, uprzednio delikatnie miażdżąc go przy pomocy noża. Oba składniki wrzucamy do garnka.
Myjemy selera naciowego i tniemy go w niedużą kostkę. Umieszczamy w garnku wraz z winem, oliwą z oliwek i cynamonem. Zupę pomidorową gotujemy, aż seler naciowy zmięknie. Po około 20 minutach wyjmujemy cebulę i czosnek. Doprawiamy danie solą, pieprzem oraz cukrem, jeśli okaże się to konieczne.
Jak podać zupę pomidorową Roberta Makłowicza?
Aromatyczne danie idealnie smakuje z drobnym makaronem np. orzo. Będzie smaczne zarówno na ciepło, jak i na zimno. W drugiej odsłonie możecie wzbogacić je o chrupiące grzanki z bułki.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na zupę pomidorową. Sprawdźcie klasyczny babciny przepis. Być może skusi was też sycąca wersja z czerwoną soczewicą — na chłodniejsze dni będzie idealna.
Źródło: haps