Spytałam babcię o przepis na jej słynny dżem z agrestu. Nie uwierzyłam, gdy wymieniła jedynie 2 składniki
Dżem z agrestu jest świetnym dodatkiem do wypieków i deserów. Przygotowanie lekko kwaskowego owocowego przysmaku do niedawna wydawało mi się trudne. Jednak, gdy babcia wyjawiła mi przepis, okazało się, że to bułka z masłem. Wystarczy jeden dodatek i odrobina cierpliwości. Efekty są znakomite.
Prosty przepis na dżem z agrestu
Babcia pokazała mi, że agrestu nie trzeba omijać szerokim łukiem. Choć owoc jest dość kwaśny i ma twardą skórkę, zrobimy z niego fantastyczny dżem, który pasował będzie do niejednego deseru lub ulubionego pieczywa. Musicie spróbować.
Składniki:
- 1 kg agrestu
- cukier, ksylitol lub erytrytol wedle uznania
Jak przygotować pyszny dżem z agrestu? Wystarczy jeden dodatek
Zaczynam od umycia agrestu i pozbawienia go szypułek. Owoce umieszczam w dużym garnku, a następnie rozgniatam je przy pomocy tłuczka do ziemniaków. Dodaję słodzik lub cukier. Ilość jest zależna od preferencji. Dokładnie mieszam składniki i gotuję na niewielkim ogniu około 40 minut.
Przed przeniesieniem do słoiczków wykonuję test zimnego talerzyka — łyżeczkę dżemu z agrestu przenoszę na naczynie, by sprawdzić, jaką konsystencję będzie miał po ostudzeniu.
Jeśli jest odpowiednia, zamykam w czystych naczyniach, dokładnie je zamykając. Dla pewności można poddać przetwory pasteryzacji. Wtedy na pewno nie zepsują się podczas przechowywania w spiżarce.
Jak podawać dżem z agrestu?
Świeże pieczywo i domowy wyrób będą stanowiły połączenie idealne. Sprawdźcie koniecznie, jak smakuje z chałką lub chrupiącą bagietką. Słodkie naleśniki także zyskają, gdy wypełnicie je tą pyszną marmoladą.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na domowe przetwory. Oprócz dżemu z agrestu warto przygotować maliny w syropie — będą świetnym dodatkiem do deserów lub ciepłej herbaty. Spróbujcie też koniecznie świetnych ogórków gyros — są w sam raz do obiadu lub ulubionej kanapki.