Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Niepokojący wzrost cen oleju rzepakowego

Niepokojący wzrost cen oleju rzepakowego

Olej rzepakowy w butelce
canva/Naypong

Wzrosły ceny kolejnego produktu często wykorzystywanego w polskich domach. Tym razem podwyżka dotyczy oleju rzepakowego, a jej przyczyną jest nie tylko inflacja.

Drożejący olej rzepakowy dla wielu może być zaskoczeniem. Ceny podniesiono dopiero w tym tygodniu. Za 1 litr produktu spożywczego znanej marki trzeba było zapłacić nawet 10 zł. Znaczącą różnicę zaobserwować można także, kupując olej rzepakowy w dyskontach. Tam cena jest co prawda nieco niższa, ale wciąż oscyluje w okolicy 7 złotych za litr.

Dlaczego olej rzepakowy jest droższy?

Przyczyna tego stanu rzeczy są między innymi wysokie ceny rzepaku. Za tonę ziarna trzeba płacić obecnie nawet 3000 złotych. Wcześniej koszt ten był niemal dwukrotnie niższy. Mimo iż w Polsce zbiory rzepaku były podobnie obfite jak rok wcześniej, a w okresie żniw i największej podaży cena się unormowała, koszt produktu finalnego nadal rośnie.

Na taki stan rzeczy wpływa sytuacja światowa. Niskie zbiory rzepaku u największych producentów, wynikające z długotrwałych susz, powodują, że w Polsce bardziej opłaca się eksport surowca niż sprzedaż krajowa. Podobną sytuację obserwujemy obecnie na rynku cukrowniczym, o czym już wcześniej pisaliśmy.

Drastyczny wzrost ceny oleju rzepakowego z pewnością wpłynie nie tylko na wydatki domowe, ale również koszt jedzenia w restauracjach oraz fast foodach. Trzeba się więc spodziewać, że w najbliższym czasie żywność smażona albo będzie droższa, albo — jeśli jej producenci zdecydują się sięgnąć po inne tłuszcze — straci na jakości.

Na wzrost ceny oleju rzepakowego wpływają też rosnące koszty paliwa i nawozów. Ten aspekt będzie z pewnością odgrywał ważną rolę w ustalaniu się ceny tego produktu w przyszłości. Rolnicy będą bowiem musieli większą niż wcześniej część dochodów przekierować na pokrycie kosztów nowej uprawy.

Nie wszystko drożeje tak dramatycznie, jak olej rzepakowy, lecz według ekonomistów i analityków rynku żywności, dalszy wzrost cen jest nieunikniony. Więcej na temat wpływu cen gazu i nawozów na koszt żywności w sklepach temat pisaliśmy w tym artykule.

Olej rzepakowy
Olej rzepakowy

Źródło zdjęcia: canva/Maya23K

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money

Zapraszamy na nasz Instagram