Smakosze.pl
Korek od szampana

Screen filmu na kanale Geniale Tricks na YouTube

Nieznane zastosowanie kolorowej końcówki korka

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Korek w butelce szampana służy oczywiście do zachowania świeżości napoju - okazuje się jednak, że wyrzucanie go do śmieci po otwarciu butelki jest błędem. Można go bowiem wykorzystać w genialny sposób, który pozwoli po otworzeniu szampana, a

Choć ostatni sylwester dawno za nami, w czasie najróżniejszych celebracji często sięgamy po butelkę szampana. Musujące bąbelki, głośny huk podczas otwierania, oraz orzeźwienie, jakie czuje się podczas picia sprawiają, że mało która impreza może się bez szampana obejść.

Jeśli kupujemy butelki zakorkowane plastikowym korkiem, możemy wykorzystać go do zwiększenia przyjemności z konsumowania napoju. Wystarczy delikatnie zmodyfikować korek i ponownie wcisnąć w szyjkę butelki, a każdy z zaskoczeniem będzie podziwiał twoją znajomość majsterkowania. 

Jak wykorzystać korek od szampana?

Nikt nie lubi pić wygazowanego szampana - jego smak znacznie się przez to zmienia i ciężko czerpać z tego przyjemność. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba kombinować z różnymi zatyczkami czy kupować specjalistyczne nakładki, aby cieszyć się gazowanym szampanem.

Kupując szampana z plastikowym korkiem, nie wyrzucaj go po otwarciu. Weź nóż i połóż korek na desce do krojenia. Odetnij z niego dolną część gwintu - wystarczy uciąć kilka milimetrów. Następnie ponownie włóż obcięty korek do szyjki szampana. Teraz wystarczy podważyć plastikową zaślepkę na czubku korka, przez który teraz można rozlewać zawartość butelki.

Chcąc zatkać butelkę nie musisz dzięki temu męczyć się z wielokrotnym wyjmowaniem i wciskaniem korka - podważenie zaślepki jest znacznie prostsze i nie wymaga praktycznie żadnej siły w dłoniach. Pamiętaj, aby wybierać butelki z plastikowym korkiem, ponieważ naturalna zatyczka nie może zostać wykorzystana w taki sposób. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, ile razy bezpiecznie można odgrzewać jedzenie ze świąt. W tym tekście z kolei prezentujemy zalety picia soku z brzozy, który pozwala zachować zdrowie na dłużej. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Geniale Tricks na YouTube.

Nazwa "szampan" jest zastrzeżona do jednego rodzaju wina musującego

Ciekawym jest, że w języku potocznym utrwalił się zwyczaj nazywania każdego wina musującego mianem "szampana", mimo iż oryginalnie nazywać można tak jedynie wina z bąbelkami wyprodukowane w regionie Szampanii w północno-wschodniej Francji. 

Historia tego wina sięga jeszcze czasów Rzymian, kiedy Cesarstwo Rzymskie rozciągało się na wiele współczesnych krajów. Rzymianie zasadzili w Szampanii pierwsze winorośle i dzięki staraniom lokalnego kleru przetrwała tradycja produkowania wina.

Pierwsze butelki wina musującego zaczęły być sprzedawane pod koniec XVII wieku, choć renomę zbudowano dopiero w latach 50. XVIII wieku - popularność alkohol ten zdobył dzięki "domów szampana", czyli bardzo luksusowych sklepów specjalizujących się w sprzedaży wina z Szampanii. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: webniusy.com; deccoria.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >