Smakosze.pl
papryka

Fot. REDDIT/DRFETUSRN

Zaskakujące zdjęcie potrawy wielkim hitem sieci

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Użytkownik portalu "Reddit" opublikował zdjęcie swoje obiadu. Wzbudziło ono ogromne emocje wśród internautów! Większość z nich patrząc na fotografię, widziała bowiem ludzkie zęby. Zdjęcie nietypowej potrawy stało się wielkim hitem

Zdjęcie wykonane przez użytkownika portalu "Reddit" w mig stało się ogromnym hitem sieci. Co ciekawe fotografia wcale nie była zamierzonym złudzeniem optycznym. O jej sukcesie zadecydował bowiem przypadek.

Internauci nie mogli wprost uwierzyć, że fotografia przedstawia potrawę. Niemal połowa z nich uważała, że zdjęcie prezentuje ludzkie zęby. Dopiero wetknięte w białą paprykę pomidory sprawiły, że zaczęto domyślać się, co tak naprawdę jest ukazane na fotografii.

Zdjęcie, które podbiło świat

Fotografia potrawy wzbudziła gigantyczne zainteresowanie Internautów. Posypały się pod nim liczne komentarze. Co ciekawe niektóre z nich dotyczyły głównego składnika potrawy, czyli białej papryki.

Warzywo na zdjęciu przypomina zęby człowieka. Chociaż sam pomysł przygotowania tego typu potrawy wydaje się mocno kontrowersyjny, to może warto z niego skorzystać np. z okazji Halloween? Tak czy owak, warto przy okazji zapoznać się z korzyściami zdrowotnymi białej papryki. Chociaż nie jest ona jeszcze zbyt popularna w Polsce, to kryje w sobie wiele niezwykłych wartości odżywczych.

Dlaczego warto sięgać po białą paprykę?

Biała papryka jest bogatym źródłem wielu witamin oraz składników odżywczych. Warzywo zawiera między innymi: magnez, fosfor, cynki i miedź. Jest również bardzo bogatym źródłem błonnika.

Biała papryka bardzo korzystnie wpływa na naszą odporność. Dodatkowo doskonale działa na nasz narząd wzroku oraz wygląd skóry, zdrowia i paznokci. Dlatego warto, aby jak najczęściej gościła ona na naszym talerzu. W jakiej formie można ją jeść?

Jak wykorzystać białą paprykę w kuchni?

Biała papryka jest wręcz idealna do faszerowania. Możemy dodać do niej ulubione mięso oraz ser, a następnie zapiec ją w piekarniku. Szybkie i proste danie z pewnością podbije serca całej rodziny.

Warzywo jest dość łagodne w smaku i co istotne zachowuje swój charakterystyczny kształt nawet po obróbce termicznej.

Szukasz kulinarnych inspiracji? Polecamy m.in. przepis na obłędną surówkę z ogórków kiszonych oraz sposób na perfekcyjne gołąbki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wp/ bonavita

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >