Smakosze.pl
Młynek do kawy

Instagram / @born_in_the_prl

Ukryte zastosowanie młynka do kawy z czasów PRL

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Świeżo mielona kawa smakuje najlepiej. Niektórzy wielbiciele tego napoju nadal korzystają z młynków elektrycznych, które królowały w czasach PRL-u. Okazuje się, że można wykorzystać je nie tylko do mielenia kawy. Praca w kuchni

Nie da się ukryć, że dawne sprzęty na stałe wpisały się w naszą kulinarną kulturę. Do grona takich przyrządów zalicza się, chociażby młynek, jak z powyższego zdjęcia. Część osób wspomina go z nostalgią. Nawet po tylu latach jest on niezwykle użyteczny.

Młynek do kawy prosto z PRL-u

Czasy PRL-u znacząco wpłynęły na kulinarne aktywności Polaków. Dotyczy to zarówno potraw, jak i sprzętu, który pozwalał na przygotowanie rozmaitych specjałów. Niedawno wspominaliśmy o przepisie na kultowe zapiekanki. Tym razem po lupę weźmiemy niepozorny młynek do kawy.

Młynek do kawy jest dosyć powszechnym urządzeniem. Niektórzy smakosze korzystają z bardziej wiekowych przyrządów, które pamiętają jeszcze PRL. Mimo tego, że są one dosyć wiekowe, to przeważnie działają bez zarzutu.

Młynki do kawy pojawiły się w naszych kuchniach lata temu. Na początku były to urządzenia, które wymagały ręcznego kręcenia. Dopiero po czasie siła rąk została zastąpiona napędem elektrycznym. Noże umieszczone w komorze, do której nasypuje się kawę, momentalnie rozprawiają się z ziarnami. Jednak nie tylko z nimi.

W jaki sposób możemy wykorzystać młynek do kawy?

Urządzenie zazwyczaj używamy wyłącznie do mielenia kawy. Jest to oczywiście jego główne zadanie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy rozdrobnić w nim innych produktów. Z pewnością doceni to wielu smakoszy.

Zazwyczaj cukier puder kupujemy w sklepie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go samodzielnie. Wystarczy, że zwykły cukier rozdrobnimy w młynku do kawy. Urządzenie w mgnieniu oka pozwoli nam na osiągnięcie zadowalającego efektu.

(Canva.com / IGOR SVETLICHNYI)

Urządzenia zaskakuje swoją funkcjonalnością

Młynek do kawy może nam ułatwić przygotowywanie mieszanek przypraw, które są niezbędne podczas przygotowywania wielu rozmaitych potraw. Wystarczy umieścić nasze ulubione zioła w środku urządzenia i włączyć je na kilka sekund. Po tym czasie powinny być dobrze ze sobą wymieszane.

Skoro już jesteśmy przy przyprawach, to warto wspomnieć o tym, że wzbogacenie ich o czosnek doda im smakowitości. W młynku możemy przygotować również bazę pod marynatę, którą później zmieszamy z tłuszczem lub po prostu wsmarujemy w danie.

Młynek do kawy jest bardziej przydatny, niż mogłoby się wydawać

W naszych potrawach często wykorzystujemy bułkę tartą. Pieczywo w takiej formie gości, chociażby w kotletach mielonych. Niedawno przedstawialiśmy przepis na ich bezmięsną odsłonę. Okazuje się, że suche pieczywo możemy rozdrobnić w młynku do kawy.

Jeśli mamy suchy chleb lub bułki. Najlepiej je trochę pokruszyć i umieścić w młynku. Po chwili od włączenia ostrza rozdrobnią je na bułkę tartą. Taka funkcja z pewnością zostanie doceniona przez licznych smakoszy. Młynek w swoim działaniu przypomina blender. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia Porady

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >