Niezwykłe właściwości agrestu
Agrest nazywany jest winoroślą północy - kojarzy się bowiem z winogronami, których wygląd bardzo przypomina agrestowe kulki. W Europie uprawiany jest prawdopodobnie od około XIII wieku, choć mógł być znany jeszcze wcześniej, jako roślina dzika.
Obecnie agrest jest mocno zapomnianym owocem, choć jego powszechność skłania do jak najczęstszego korzystania w kuchni. Jeśli chcesz powrócić do dawnych lat, w których smak tych jagód towarzyszył w trakcie wakacji u babci na wsi, warto zasadzić kilka krzaków na swojej działce czy poletku.
Co skrywa agrest?
Przede wszystkim jest doskonałym źródłem luteiny, która odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrej kondycji wzroku. Luteina jest karotenoidem, czyli bardzo silnym przeciwutleniaczem. Substancja ta działa jak naturalny filtr, który chroni oczy przed promieniowaniem UVA i UVB.
Najwięcej luteiny można znaleźć w owocach odmiany czerwonej, a najmniej znajduje się jej w białych owocach. Duża koncentracja tego przeciwutleniacza obecna jest bezpośrednio pod skórką, choć w miąższu także można znaleźć jej obecność.
Owoce agrestu na trawienie
Głównym powodem pozytywnego działania agrestu na pracę układu pokarmowego, jest fakt, że znajduje się w nim dużo pektyn oraz kwasu jabłkowego i cytrynowego. Dlatego każdy, kto odczuwa problemy z wypróżnianiem czy wzdęciami, powinien włączyć agrest do swojej diety.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście zdradzamy najlepszy sposób na mrożenie dużych ilości klusek śląskich.
Sporą uwagę powinny poświęcić mu także osoby nerwowe lub odczuwające silny stres. Magnez oraz witaminy z grupy B, które także dostarcza się, jedząc te owoce, wspomagają układ nerwowy i pozwalają na łagodzenie objawów stresu.
Źródło: Daemys, Getty Images
Chcesz schudnąć? Jedz agrest
Owoce agrestu są niskokaloryczne - w 100 gramach znajduje się jedynie 44 kcal. Dodatkowy niski indeks glikemiczny, który w przypadku tych jagód wynosi jedynie 15, pozwala na raczenie się smakiem owoców diabetykom, którzy muszą uważać na dużą ilość cukru w diecie.
Właściwości detoksykujące agrestu ułatwiają czyszczenie organizmu z toksyn, a korzystny wpływ na układ moczowy oraz działanie moczopędne pozwalają na utrzymanie się w dobrym zdrowiu. Owoce te można jeść zarówno na surowo, jak i w formach przetworów, nalewek czy sosów do mięs.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: poradnikzdrowie.pl