Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nigdy nie traktuj tak gorącej patelni. Zniszczysz ją raz na zawsze
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.06.2023 20:20

Nigdy nie traktuj tak gorącej patelni. Zniszczysz ją raz na zawsze

mycie gorącej patelni
Canva / Africa images

Patelnia jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. Jedyną wadą jej posiadania jest konieczność mycia po każdym smażeniu. Czy wiecie jednak, że zalanie gorącej patelni zimną wodą może mieć opłakane skutki? Przez takie działanie łatwo nieodwracalnie ją zniszczyć.

Niewłaściwe mycie może uszkodzić najlepszą nawet patelnię

Po skończonym smażeniu na patelni pozostają resztki jedzenia. Czasem zdarzy się, że są nawet przypalone. Naturalnym odruchem jest zalanie sprzętu wodą, aby żywność nie przywarła do powłoki. Takie działanie jest jednak błędem.

Namaczanie patelni przed myciem jest doskonale znaną praktyką. Stosowały ją nawet nasze babcie. Trzeba jednak wiedzieć kiedy i w jaki sposób to zrobić, by nie zniszczyć patelni. Zimna woda w połączeniu z nagrzaną patelnią to prosta droga do katastrofy. 

W tym roku Wigilia będzie inna niż zwykle. Szykujcie się na poważną zmianę

Najczęstszy błąd popełniany przy myciu patelni

Patelnia, co oczywiste, nagrzewa się w trakcie smażenia. Wiele osób tuż po zdjęciu z ognia zalewa ją zimną wodą. Jest to jednak najgorsze, co możemy zrobić. Sprzęt pod wpływem działania skrajnych temperatur może ulec zniszczeniu.

Gorąca patelnia zalana zimną wodą łatwo ulegnie odkształceniu. Jeśli używamy patelni teflonowej, pozbywamy się z niej w ten sposób wierzchniej warstwy, która zapobiega przywieraniu potraw. Ponadto powłoka pokrywająca naczynie może zwyczajnie popękać. Doprowadzona do takiego stanu patelnia nadawać się będzie tylko do wyrzucenia.

Zalewanie zimnej patelni gorąca wodą także jest niewskazane. Takie działanie doprowadzić może do korozji, w efekcie której nasze naczynie pokryje się rdzą. Na to niebezpieczeństwo narażone są szczególnie patelnie żeliwne. Doprowadzenie ich do porządku będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Jak prawidłowo myć patelnię?

W samym namaczaniu patelni nie ma niczego złego. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać. Przed zalaniem wodą naczynie należy pozostawić do schłodzenia. Wraz ze spadkiem temperatury znika ryzyko zniszczenia sprzętu.

Zwykła woda najczęściej wystarczy, aby odmoczyć patelnię. Później w łatwy sposób umyjemy ją przy pomocy kuchennego zmywaka. Jeśli smażenie było wyjątkowo intensywne, do wody możemy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Jego właściwości wzmocnią efekt i pomogą uporać się z uporczywym brudem.

Namaczanie patelni powinno trwać nie dłużej, niż 10 minut. Niezalecane jest pozostawianie zalanego naczynia do następnego dnia. Tak długi kontakt wody z resztkami jedzenia sprzyja rozwojowi i namnażaniu się bakterii. Ponad to zalana wodą patelnia może zacząć rdzewieć. Ten niebywały deser z patelni zrobisz w kilka chwil. Smak tych kotletów wynagrodzi konieczność zmywania po smażeniu.

mycie patelni.png
Canva / bee32