Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Obiad dla wymagających - przepis na żeberka duszone w sosie własnym
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Obiad dla wymagających - przepis na żeberka duszone w sosie własnym

Żeberka duszone
Canva.com - Mykola Lunov

Żeberka, to szczególnie popularne danie w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie kochają ten rodzaj mięsa grillować w specjalnym sosie barbecue. Grill to wręcz narodowa tradycja – hamburgery, piwo, ostre i słone przekąski oraz właśnie żeberka, to kwintesencja niedzielnego popołudnia u przeciętnej, amerykańskiej rodziny z przedmieść. Trzeba jednak przyznać, że opanowali sztukę doprawiania do perfekcji, gdyż ich sposób przygotowywania mięsa zyskał uznanie na całym świecie, także w Polsce.

Sam pomysł przyrządzania tej części mięsa pochodzi aż z Karaibów i został przywieziony do Stanów Zjednoczonych przez hiszpańskich konkwistadorów. W ten sposób zmieszały się dwie tradycje kulinarne: europejskie i karaibskie. Amerykanie stworzyli sobie żeberka grillowane, natomiast Polacy pokochali żeberka duszone, często w sosie własnym. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was najlepszy przepis na to tradycyjne, trochę zapomniane, a jakże pyszne danie!

Przepis na żeberka duszone

Do przygotowania tej potrawy będziesz potrzebować:

- 2 kg chudych wieprzowych żeberek,- 4 cebule- 4 ząbki czosnku- pieprz ziołowy- słodka papryka- majeranek- 2 liście laurowe- 4 ziarenka ziela angielskiego- zmielone grzyby suszone- 2 łyżki maki- sól-szklanka wody

Danie wykonane z proporcji podanych w przepisie, powinno spokojnie wystarczyć dla 6 osób z dużym apetytem.

Zacznij od przygotowania żeberek. Najpierw umyj je pod bieżącą wodą, osusz papierowym ręcznikiem i podziel na porcje około 9 cm – są to mniej więcej 3 kostki. Mięso natrzeć solą, pieprzem ziołowym, słodka papryką oraz majerankiem. Odstawić do zamarynowania na co najmniej 2 godziny. Po tym czasie rozgrzej mocno olej na patelni i po kolei obsmaż każdą część żeberek. Powinny dostać rumianej i chrupiącej skórki. Przełóż mięso do głębokiego rondla.

Na tę samą patelnię, na której były smażone żeberka, wrzuć teraz, pokrojoną wcześniej w piórka, cebulę. Gdy ta stanie się złocista, zalej patelnię wodą, tak, aby cały aromat, który pozostał po smażeniu żeberek na dnie naczynia, zmieszał się w namiastkę pysznego sosu. Poduś chwilę, aby mieć pewność, że wszystko co przywarło do patelni, teraz połączyło się z woda i cebulą. Przelej zawiesinę do rondla z mięsem. Teraz dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Wszystko duś pod przykryciem przez około 2 godziny.

Gdy mięso będzie już miękkie, to najwyższy czas, zabrać się za sos. Dodaj do rondla proszek z suszonych grzybów oraz, przeciśnięty przez praskę, czosnek. Jeśli sos jest zbyt rzadki, możesz go zagęścić używając paru łyżek mąki rozrobionej w wodzie lub mleku. Tak powstałą zawiesinę, dodaj do bomblującego wywaru. Pamiętaj, aby podczas tej czynności energicznie mieszać sos – to zapobiegnie powstaniu nieestetycznych grudek.

Co podać do żeberek?

Z pewnością znajdą się entuzjaści podania żeberek z dobrym piwem! Oczywiście jest to dobry pomysł, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie samym płynem człowiek żyje. Do tej potrawy idealnie pasuje także kasza gryczana lub pęczak. Mięsny sos potrzebuje względnie neutralnego podkładu, aby mógł pokazać swój smak w pełnej krasie. Z tego względu świetnie sprawdzą, się również ziemniaki pod każdą postacią: gotowane w całości, pieczone lub puree. Kluski śląskie lub kopytka, też są mile widziane na talerzu w towarzystwie aromatycznych żeberek.

Jako dodatek warzywny, często podaje się surówkę z marchewki, modrej kapusty lub buraczki. Oczywiście, do rondla, w którym przygotowujemy mięso, możemy dodać także wcześnie wspomniane marchewkę oraz ziemniaki, trochę pieczarek bądź kalafiora. W ten sposób zyskamy danie jednogarnkowe, a dodatki przejdą smakiem mięsa, dzięki czemu cała potrawa zyska na aromacie i wykwintności. Jednak część zagorzałych fanów żeberek zgodnie twierdzi, że najlepszym dodatkiem jest suchy chleb, który nie przyćmi smaku mięsa.