Smakosze.pl
Ogórki kiszone

getty images.

Prozdrowotne właściwości ogórków kiszonych

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Ogórki kiszone to popularny przysmak, który nieraz gości na naszych stołach. Ta niepozorna przekąska ma w sobie ogromną moc! Badacze z College of William and Mary dowiedli, że zawierają one hormon szczęścia. A to nie koniec ich zalet!

Ogórki kiszone są nie tylko smaczną, ale również bardzo zdrową przekąską. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo pozytywny wpływ mają nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie.

Ogórki kiszone zawierają hormon szczęścia

Naukowcy z College of William and Mary dowiedli, że ogórki kiszone poddane procesowi fermentacji, mogą wspomóc leczenie osób z depresją oraz zaburzeniami lękowi. 

Okazuje się, że największe skupisko serotoniny, czyli popularnego hormonu szczęście wcale nie znajduje się w mózgu, ale w jelitach. Zawarte w kiszonkach probiotyki biorą udział w produkcji i uwalnianiu enzymów trawiennych, które ściśle współpracują z zawartymi w mózgu substancjami chemicznymi.

Gdy poprawiamy jakość naszych jelit, pozytywnie wpływamy także na nasze emocje. Jak udowodniły wspomniane badania, działania narządu trawienia jest bardzo ważne dla pracy oraz kondycji naszego mózgu. 

Jakie inne korzyści płyną z jedzenia ogórków kiszonych? Możecie być zaskoczeni!

Dlaczego warto jeść ogórki kiszone?

Po pierwsze, ogórki kiszone sprzyjają poprawie funkcjonowania układu pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one dużą zawartość błonnika pokarmowego, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia.

Kiszonka jest również naturalnym probiotykiem. Bardzo dobrze wpływa na nasz układ odpornościowy, a także usuwa z organizmu toksyny, przy tym regulując florę bakteryjną w jelitach.

Niezwykłe cenny dla zdrowia jest także sok z ogórków kiszonych (a właściwie zalewa, w której się znajdują). Szerzej na temat zalet soku pisaliśmy w tym artykule

Jesteś miłośnikiem ogórków kiszonych? Jeśli tak, to jesteś prawdopodobnie prawdziwym szczęściarzem!

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: motywator dietetyczny/ kuchnia.wp.pl/ onet.pl

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >