Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Okrasa marynuje wątróbkę w 4 składnikach. Lepszej nie zjesz w żadnej restauracji
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 10.01.2023 18:43

Okrasa marynuje wątróbkę w 4 składnikach. Lepszej nie zjesz w żadnej restauracji

wątróbka
Canva / Wiktory ; East News / Tricolors

Wątróbka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób do tego dania zraziło się w latach dziecięcych. W odczarowaniu wątróbki pomoże genialny sposób Karola Okrasy. Krótkie marynowanie w oleju, rozmarynie, czosnku i pieprzu obłędnie wpływa na finalny smak dania. Koniecznie je przetestuj.

Wątróbkę drobiową klasycznie podaje się z jabłkiem i cebulą. Nie inaczej jest w przepisie znanego i lubianego kucharza. Karol Okrasa jak zwykle jednak idzie o krok dalej i nadaje potrawie niezwykłego, bardziej nowoczesnego wyrazu. A to między innymi za pomocą miodu, chili i octu balsamicznego. Daj się skusić - zobaczysz, jak pyszna może być drobiowa wątróbka.

Przepis na rewelacyjną wątróbkę drobiową według Karola Okrasy

Składniki:

  • 250 g wątróbki drobiowej

  • 1 cebula

  • 4 gałązki świeżego rozmarynu

  • 1 ząbek czosnku

  • szczypta pieprzu

  • olej

  • 2 czerwone jabłka

  • 1 łyżka miodu

  • 1 papryczka chili

  • 50 ml octu balsamicznego

  • 40 g masła

  • szczypta soli

Niezwykła wątróbka w miodowej glazurze krok po kroku

Przygotowanie zacznij od zamarynowania wątróbki. W tym celu oczyść ją i przełóż do miski. Następnie skrop ją olejem, dodaj 2 rozdrobnione gałązki rozmarynu oraz pokrojony w plasterki czosnek. Całość oprósz pieprzem, wymieszaj i odstaw na ok. 20 minut.

W międzyczasie przygotuj cebulę do wątróbki. W tym celu warzywo obierz i pokrój w grube piórka. Smaż ją partiami na dobrze rozgrzanym oleju. Smażenie powinno być krótkie, ale intensywne, tak by cebula ładnie zrumieniła się na zewnątrz, ale pozostała chrupiąca i lekko surowa w środku.

Zamarynowaną wątróbkę usmaż z obu stron na patelni po smażeniu cebuli. Mięso powinno zyskać brązowy kolor, pozostając nieco surowe w środku. Tak przesmażoną wątróbkę przełóż na talerz i odstaw, aby odpoczęła.

Jabłka do wątróbki umyj, pokrój w ćwiartki i pozbaw gniazd nasiennych. Następnie pokrój je na grube kawałki. Usmaż owoce na tej samej patelni, co wątróbkę z dodatkiem 1 gałązki rozmarynu. Smażenie powinno być krótkie, ale dosyć mocne. Na patelni po smażeniu jabłek przygotuj glazurę do wątróbki. W tym celu podgrzej miód, dodaj do niego 1 gałązkę rozmarynu i ocet balsamiczny. Następnie dołóż także posiekaną papryczkę chili i masło. Składniki trzymaj na ogniu, co jakiś czas mieszając, aż dobrze się połączą.

Kiedy glazura nieco się zredukuje, dodaj do niej wątróbkę. Całość duś przez 4-5 minut. Pod koniec duszenia dołóż do składników połowę ilości podsmażonej cebuli i wszystko starannie wymieszaj.

Wątróbkę wymieszaną z miodową glazurą wyłóż na talerze. Danie udekoruj pozostałą częścią cebuli oraz podsmażonymi jabłkami. Przez podaniem danie polej pozostałą na patelni glazurą, a na koniec dopraw do smaku solą.

Niebanalną wersję wątróbki możesz przygotować z dodatkiem gruszki. Magda Gessler ma własny sposób na to proste, aczkolwiek pyszne danie.

Canva / al62
Canva / al62

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnialidla