Najłatwiejsze leniwe zrobisz w 15 minut. Nie musisz nawet ubijać piany
Pierogi leniwe, w niektórych domach zwane także kluskami leniwymi, są prostą i pyszną potrawą. Przygotowanie ich jest błyskawiczne - wystarczy połączyć ze sobą wszystkie składniki, uformować kluski i wrzucić je na wrzątek. Zanim zagotujesz wodę w garnku, ciasto na leniwe będzie już gotowe. Podasz je dziś na obiad czy na podwieczorek?
Do przygotowania pierogów leniwych potrzebujesz zaledwie 4 składników. Wystarczy wymieszać je ręcznie, nie potrzebujesz do tego żadnych kuchennych urządzeń. Leniwe idealnie smakują podane z zasmażką z masła i bułki tartej. Możesz je też polać samym masłem i oprószyć cynamonem. Te smakowite kluski kochają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Przepis na najprostsze kluski leniwe
Składniki na 2 porcje:
250 g twarogu
1 jajko
2-3 łyżki cukru
3/4 szklanki mąki
sól do gotowania
Składniki na zasmażkę:
1/4 kostki masła
1-2 łyżki bułki tartej
Jak przyrządzić pyszne kluski leniwe, zwane również leniwymi pierogami?
Do sporej miski włóż twaróg. Dodaj do niego rozkłócone jajko oraz cukier. Wszystkie składniki na leniwe połącz ze sobą, rozgniatając je widelcem.
Do ciasta na pierogi leniwe dosyp 3/4 szklanki mąki. Wymieszaj ją z pozostałymi składnikami, na początku widelcem, a potem wyrób ręcznie. Ciasto nie powinno przyklejać się do rąk. Jeśli tak się dzieje, dodaj odrobinę więcej mąki. Czysty blat podsyp mąką. Następnie zagniecione ciasto zroluj na nim w cienki wałek. Za pomocą noża odkrawaj od niego pod skosem niewielkie kawałki, uzyskując w ten sposób kluski.
Kluski leniwe gotuj w osolonym wrzątku. Wyławiaj je po ok. 2 minutach od wypłynięcia. Nie gotuj zbyt dużej partii pierogów leniwych na raz, aby nie posklejały się ze sobą w garnku.
Przygotuj zasmażkę do pierogów leniwych. Masło rozpuść na patelni. Dodaj do niego bułkę tartą i podsmażaj przez chwilę oba składniki. Przygotowaną zasmażką polewaj ugotowane kluski leniwe. Podawaj od razu po przygotowaniu.
Kluski leniwe możesz podać również tym zapomnianym specjałem naszych babć. Intrygujący składnik dodany do leniwych nadaje im wykwintnego wyrazu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Dlaczego warto zblendować serek wiejski? Nowatorski trik podbija Internet
Polska restauracja wygrała prestiżowy konkurs. Już wiadomo, który lokal jest najlepszy w kraju
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama