Smakosze.pl
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Canva / aliaksandrbarysenka

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

20 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Najprawdopodobniej nikt się nie spodziewał, że napój rozlany na stopę może doprowadzić do czegoś takiego. Kobieta oblała się drinkiem z tequili, limonki oraz wody. W nocy poczuła okropny ból i pieczenie. Okazało się, że cytrusy zawarte w napoju doprowadziły do fitofotodermatozy.

Przeważnie popularne napoje nie wzbudzają u nas większych obaw. Niestety czasami mogą one przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Na własnej skórze przekonała się o tym pewna Australijka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Napój wywołał silną reakcję skórną

Podczas wakacji sięgamy po rozmaite napoje. Wówczas popularnością cieszą się specjały na bazie cytrusów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o miksturze na bazie cytryn, która pomaga w zatroszczeniu się o zdrowie. Mało kto spodziewałby się, że napój z dodatkiem limonki może być potencjalnie niebezpieczny po kontakcie ze skórą.

Meegan Clancy spędzała miły czas na łodzi. Piła tam drinka z tequili, limonki i wody. Niespodziewanie wylała sobie napój na stopę. Drink szybko wysechł, a kobieta nie przejmowała się tym incydentem.

Kiedy zapadł zmrok i Meegan Clancy szykowała się do spania, kobieta poczuła ból i pieczenie na stopie, którą wcześniej oblała napojem. Jednak efekty nie były jeszcze tak dotkliwe. Nasiliły się podczas snu.

Chałka od Ewy Wachowicz

Cudowny przepis na chałkę według przepisu Ewy Wachowicz

CZYTAJ DALEJ

44-latka obudziła się w środku nocy i dostrzegła, że jej stopa jest spuchnięta i mocno zaczerwieniona. Meegan Clancy początkowo myślała, że to infekcja wywołana przez morską wodę. Jednak winowajcą okazał się rozlany napój.

Napój doprowadził do fitofotodermatozy

Meegan Clancy udała się do lekarza. Specjalista nie był pewien co do przyczyny opuchlizny i zaczerwienienia. Przypisał kobiecie antybiotyk i zalecił, by w przypadku pogorszenia udała się na pogotowie.

Antybiotyk nie przyniósł poprawy. W związku z tym Australijka poszła do szpitala. Tam jeden z lekarzy uznał objawy za efekt kontaktowego zapalenia skóry. Kobiecie wypisano maść, która również nie przyniosła ulgi.

W końcu Meegan Clancy zdecydowała się na zamieszczenie zdjęć swojej przypadłości w sieci. Znajomi dopytywali, jak do tego doszło. Wtedy 44-latka skojarzyła fakty i przypomniała sobie, że obrzęk występuje w miejscu, w którym rozlała na siebie napój.

Okazało się, że napój z limonką doprowadził do fitofotodermatozy, która sprawia, że skóra jest o wiele bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Efekt określany jest także mianem margarita burn, ponieważ często spotyka barmanów pracujących przy drinkach z cytrusami. Warto zauważyć, że fitofotodermatoza może wystąpić także przy kontakcie z marchewką, selerem, figą, dzikim koprem, dziką pietruszką oraz pasternakiem zwyczajnym.

Finalnie Meegan Clancy uporała się ze swoim problemem. Jej historia powinna być przestrogą dla osób, którym zdarza się rozlewać napoje. Warto również wiedzieć, po jakie napitki najlepiej sięgać przed snem.

Napój doprowadził do problemów zdrowotnych

Napój doprowadził do problemów zdrowotnych

(Facebook)

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ABC Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Czy można jeść surową cukinię?

Produkty

Czy można jeść surową cukinię?

Czytaj więcej >