Omlet z pieczarkami i papryką
Omlet jest dość prosty, całkiem szybki w przygotowaniu, ale warto wiedzieć jedno. Co jest najważniejsze w jego przyrządzeniu? - Podstawowa sprawa w przypadku każdego omletu, nawet tego zjawiskowego, to mieć jaja. A najważniejsze to mieć świeże jaja - mówi Karol Okrasa. Omlet z pieczarkami i papryką to dobry pomysł na szybkie śniadanie, które zapewni nam wystarczająco dużo energii do co najmniej południa.
Natomiast grzyby to wszechstronny składnik, o mięsistej konsystencji i głębokim smaku, idealny do dań wegetariańskich. Są tak samo mile widziane w klasycznym francuskim omlecie, jak w azjatyckim smażonym patelni. - Dobry posiłek kończy się kawałkiem dobrego sera - uważają Francuzi. My proponujemy trochę inne uwieńczenie omletowego śniadania lub kolacji - mrożony krem z owocami.
Omlet z pieczarkami i papryką
Składniki
Nadzienie: łyżka masła lub margaryny, ćwiartka posiekanej czerwonej papryki, ćwiartka posiekanej zielonej papryki, ćwiartka cebuli, 3 duże pieczarki, sos tabasco, łyżka pietruszki, 2 łyżki startego twardego żółtego sera (np. parmezan).
Omlet: 3 duże jajka, łyżka wody, 1⁄4 łyżeczka soli, świeżo zmielony pieprz, łyżeczka masła lub margaryny, tarty parmezan, gałązka pietruszki, pomidor pokrojony w kostkę.
Sos śmietankowy: szklanka pełnego mleka, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 1/3 szklanki ciężkiej śmietany co najmniej 30%, po szczypcie soli, pieprzu i startej gałki muszkatołowej.
Wykonanie
Przygotowujemy sos. Podgrzewamy mleko w rondelku na średnim ogniu, aż wokół krawędzi zacznie pojawiać się pianka. Zmniejszamy ogień. Roztapiamy masło w osobnym rondlu na średnim ogniu. Dodajemy mąkę i mieszamy aż zasmażka będzie dobrze wymieszana (uważamy, żeby nie zbrązowiała).
Kontynuujemy gotowanie, mieszając, przez 2 minuty. Stopniowo dolewamy gorące mleko do mąki i masła. Gotujemy na średnim ogniu, ciągle mieszając, aż sos zacznie wrzeć i zgęstnieje. Dusimy, często mieszając na bardzo małym ogniu przez 5 minut. Dodajemy śmietanę. Doprawiamy solą i pieprzem, w razie potrzeby dodajemy trochę gałki muszkatołowej. Do sosu razem ze śmietaną możemy dodać 1/4 szklanki białego wina, ale ze względu na grzyby, nie jest to zalecane.
Przygotowujemy nadzienie. Na patelni rozpuszczamy masło na średnim ogniu. Dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę, drobno posiekaną cebulę i pocięte w plasterki pieczarki. Mieszamy podsmażając około 5 minut aż do miękkości. Dodajemy sos tabasco i natkę pietruszki. Mieszamy, aby wszystko się połączyło. Odstawiamy na bok.
Przygotowujemy omlet. Rozbijamy jajka na płasko i dodajemy je do miski. Mieszamy z wodą, solą i pieprzem. Podgrzewamy patelnię na średnim ogniu. Dodajemy masło i mieszamy, aby pokryć powierzchnię patelni. Gdy masło się spieni, wlewamy na raz całą masę jajeczną.
Czekamy około 20 sekund lub do momentu, gdy brzegi zaczną się rumienić. Za pomocą łopatki delikatnie unosimy brzegi ciasta i przechylamy patelnię, aby płynna mieszanka jajeczna spłynęła pod spód. Kontynuujemy aż wierzch będzie prawie suchy.
Mieszankę warzywną rozkładamy na połowie omleta i posypujemy startym żółtym serem. Składamy drugą stronę omleta, aby przykryć warzywa. Czekamy chwilę, żeby ser się rozpuścił.
Rozkładamy omlet na gorącym talerzu, posypujemy parmezanem. Dekorujemy natką pietruszki i kawałkiem pomidora. Polewamy sosem śmietankowym.
Mrożony krem z owocami
Składniki: 50 dag owoców (brzoskwinie lub truskawki), szklanka śmietany (lub 150 mi śmietanki i 10 dag białego mielonego sera), 20 dag cukru.
Wykonanie
Owoce myjemy, czyścimy, obieramy ze skórki, usuwamy nasiona i miksujemy. Następnie dodajemy śmietankę i cukier. Ubijamy dalej w mikserze. Gdy masa będzie jednolita i puszysta, przekładamy ją do pucharków lub salaterek i wstawiamy do zamrażalnika na co najmniej 2 godziny.
Po wyjęciu zmrożonego kremu, wstawiamy naczynia na moment do cieplej wody. Owoce można polać odrobiną alkoholu, ale wtedy będzie deser raczej dla dorosłych i raczej podwieczorek niż deser śniadaniowy. Bon appetit.