Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pamiętaj o tym podczas gotowania pierogów. Przez 1 błąd kompletnie się posklejają
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.12.2023 14:11

Pamiętaj o tym podczas gotowania pierogów. Przez 1 błąd kompletnie się posklejają

pierogi
Canva

Posklejane pierogi to koszmar każdej gospodyni. Na szczęście da się go uniknąć – wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Z tymi poradami na pewno przestanie ci się to zdarzać.

Jak gotować pierogi, żeby się nie sklejały

Wielu z nas wydaje się, że przygotowanie farszu, ciasta i sklejenie pierogów to cała praca, a reszta to już rutyna. Jednak nic bardziej mylnego. Koniec wieńczy dzieło, jak to mówią, i gotowanie może stanowić o być albo nie być doskonałych pierogów.

A do najczęstszych problemów na tym etapie należy to, że nasze małe cacka sklejają się ze sobą lub przywierają do dna i ścianek garnka. Co możemy zrobić, by do takich sytuacji nie dopuścić?

Projekt bez nazwy-36.jpg
fot. Canva
Zawsze robię to na ostatnią chwilę. Dla mojej rodziny bez tego dania nie ma Świąt. Poznajesz je?

Sposób na posklejane pierogi

Warto pamiętać, że po pierwsze nie ma jednego idealnego przepisu, który da się wyrazić w minutach i stopniach. Dlaczego? Każdy i każda z nas przygotowuje swoje pierogi odrobinę inaczej. Znaczenie ma tu choćby grubość ciasta.

Na nic zdadzą się też kalkulacje poczynione dla pierogów świeżych, jeśli będziemy chcieli ugotować te mrożone (pierogi mrozimy oczywiście tylko surowe). Tu trzeba będzie zauważalnie dłużej trzymać je na powierzchni wrzątku od wypłynięcia.

Jak nie skleić pierogów w garnku

Ale nie wszystko stracone. Możemy stosować pewne zasady, dzięki którym pierogi nie będą się sklejać. Zasad tych jest kilka.

  • Po pierwsze – pierogi wrzucamy wyłącznie na osolony wrzątek. Jak wiadomo (ale może warto powtórzyć) nie gotujemy ich od zimnej wody
  • Po drugie – pierogi wrzucamy pojedynczo. Zapomnij o przechyleniu miski wypełnionej nimi wprost nad garnkiem
  • Po trzecie – energicznie mieszamy wodę tuż po wrzuceniu pieroga. Niektórzy wręcz najpierw robią łyżką w wodzie wir, a dopiero później kładną na niego ulepioną kluskę
  • Po czwarte – odrobina oleju rozmieszana w gotującej się wodzie z pewnością pomoże w uzyskaniu nieposklejanych pierogów
  • Po piąte – nie rozgotowujemy. Minuta od wypłynięcia powinna starczyć dla świeżych pierogów o niezbyt grubym cieście
  • Po szóste – wyjmujemy pierogi tylko łyżką cedzakową

Magda Gessler pokazała też ciekawą radę na nieposklejane pierogi, którą znają profesjonalni kucharze.

Projekt bez nazwy-35.jpg
fot. Canva