Zawsze robię to na ostatnią chwilę. Dla mojej rodziny bez tego dania nie ma Świąt. Poznajesz je?
Ten przepis na kluski z makiem mógłby trafić do encyklopedii jako najbardziej kanoniczna forma tej potrawy. Przygotowanie go zajmuje tylko chwilę, a efekty są doskonałe za każdym razem.
Tradycyjne kluski z makiem
W niektórych regionach Polski nazwa “kluski z makiem” może być myląca, a nawet wzbudzać zdziwienie. Chodzi bowiem nie o kluski w naszym zwykłym rozumieniu, ale raczej o makaron. Ale cóż, wielu Polaków używa tych słów zamiennie, a nazwa “makaron z makiem” brzmi dopiero dziwnie.
Dlatego czasem na kluski z makiem mówi się też makiełki lub makówki. Kluski z makiem to jeden z wariantów tego dania. Czasem zamiast makaronu występują bowiem suchary albo inna forma pieczywa.
Ta przekąska jako pierwsza znika z wigilijnego stołu. Ziemniaczane choinki to hit każdych świątKluski z makiem – przepis
U nas jednak niech pozostaną kluskami z makiem tak długo, jak pamiętamy, że chodzi o “te drugie kluski”, czyli makaron. Ta potrawa świetnie sprawdza się jako deser, ale pamiętajmy, że jest to deser sycący – w końcu to makaron.
Składniki:
- 200 g makaronu jajecznego
- 1 szklanka mielonego maku
- 1 szklanka mleka
- 3 łyżki orzechów włoskich
- 3 łyżki rodzynek
- 2 łyżki miodu
- Łyżka masła
- Łyżeczka skórki pomarańczowej
Kluski z makiem – przygotowanie
Zagotowujemy mleko i zalewamy nim zmielony mak. Rodzynki i orzechy zalewamy wodą. Wszystko odstawiamy na ok. godzinę, aż produkty zmiękną.
W garnku rozpuszczamy miód na wolnym ogniu, a kiedy się rozgrzewa, dodajemy masło. Do rozpuszczonych i wymieszanych produktów dodajemy skórkę z pomarańczy, a następnie odcedzone posiekane orzechy i rodzynki oraz mak, który wypił już mleko.
Prowadzący kanał Zarażeni Pasjami na YouTube, który dzieli się tym przepisem w tradycyjnie wielkopolskiej wersji, jak ją określa, daje jeszcze jedną radę. Mówi, że jeśli masa jest za rzadka, można postawić ją na niewielkim ogniu do odparowania.
W tym czasie należy zagotować makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu. Przeważnie trwa to ok. 10 minut. Po odcedzeniu makaronu i doprowadzeniu masy makowej do oczekiwanej konsystencji danie można podawać.