Pieczony udziec jagnięcy z czosnkiem, czerwoną cebulą i rozmarynem
Z jagnięciny można przygotować wiele znakomitych potraw. -Jagnięcina jest mięsem delikatnym i jako takie nie wymaga zbyt wielu zabiegów - uważa Magda Gessler. W wielu krajach mięso to przyrządzane jest na święta i uroczyste kolacje. Jeśli planujemy np. wielkanocny obiad, dobrze jest odpowiednio wcześniej zamarynować mięso. Pieczony udziec jagnięcy z czosnkiem, czerwoną cebulą i rozmarynem można też zrobić na szybko. Żeby danie było kompletne, proponujemy kaszę jaglaną zrobioną w stylu risotto i „chutney”.
Pieczony udziec jagnięcy z czosnkiem, czerwoną cebulą i rozmarynem
Składniki
2 kg udźca jagnięcego,
główka czosnku,
3 gałązki rozmarynu,
sól i czarny pieprz,
2 marchewki,
3 czerwone cebule,
250 ml białego wytrawnego wina,
2 łyżki miodu,
masło,
oliwa.
Sos miętowy:
łyżka cukru pudru.
3 łyżki octu z białego wina,
6 gałązek mięty (tylko listki).
Wykonanie
Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C. Używamy małego, ostrego noża, aby wykonać 12-14 nacięć na całej jagnięcinie. Obieramy dwa ząbki czosnku i drobno siekamy na kawałki. Pozostały czosnek zgniatamy płaską częścią noża z grubsza i wykładamy na dno dużej brytfanny.
Wciskamy kilka kawałków czosnku i małe gałązki rozmarynu w każdą szczelinę jagnięciny i doprawiamy dużą ilością soli i pieprzu.
Marchewkę i cebulę kroimy i układamy na spód brytfanny, skrapiamy oliwą i doprawiamy solą oraz pieprzem. Kładziemy mięso na wierzchu i pieczemy w nagrzanym piekarniku przez 50 minut.
Przygotowujemy sos miętowy. Mieszamy cukier i ocet, aż cukier się rozpuści. Dodajemy drobno posiekaną miętę i dobrze mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do lodówki.
Wyjmujemy jagnięcinę z piekarnika. Dodajemy czerwone cebule pokrojone na kawałki, zalewamy winem wymieszanym z miodem, a następnie wkładamy do piekarnika i pieczemy kolejne 50 minut.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy mięso jest gotowe, jest włożenie widelca do pieczenia w środek mięsa, a następnie lekkie przyłożenie do wnętrza nadgarstka. Widelec powinien być trochę cieplejszy niż temperatura ciała.
Po upieczeniu jagnięcinę wyjmujemy z piekarnika i układamy na desce. Przykrywamy folią i odstawiamy na 15-20 minut. Następnie kroimy w cienkie plasterki i podajemy z sosem miętowym i np. pieczonymi warzywami lub kaszą jęczmienną z bazylią zrobioną a la „risotto”. Dodatkiem może być też „angielski dżem z czerwonej cebuli”, a raczej konfitura lub powidła.
Kasza jęczmienna z bazylią a la „risotto”
Składniki
30 dag kaszy jęczmiennej,
3 łyżki oliwy,
20 dag szalotki,
3 ząbki czosnku,
2 łyżeczki soli,
szklanka 250 ml białego wytrawnego wina,
1 litr gorącego bulionu drobiowego,
40 g drobno startego parmezanu,
3 łyżki kwaśnej śmietany lub crème fraîche,
skórka i sok z połówki cytryny,
mały pęczek bazylii.
Wykonanie
Rozgrzewamy oliwę na szerokiej, płytkiej patelni na małym albo średnim ogniu. Siekamy drobno szalotkę i czosnek. Wrzucamy na patelnię. Dodajemy sól i zmielony czarny pieprz. Podgrzewamy przez około 2 minuty, następnie dodajemy kaszę i dalej gotujemy przez kolejną minutę. Dodajemy białe wino i gotujemy, aż wino zostanie wchłonięte przez kaszę.
Stopniowo dolewamy bulionu drobiowego, tak aby za każdym razem przykrył tylko pęczak. Gotujemy, mieszając mniej więcej co minutę, pozwalając, aby wywar wchłonął się przed dodaniem kolejnej chochli. Gotujemy, aż cały wywar zostanie wchłonięty, a pęczak będzie miękki, co zajmie około 30 minut (w razie potrzeby dodajemy trochę wody).
Dodajemy parmezan, kwaśną śmietanę, skórkę i sok z cytryny, bazylię i gotujemy przez kolejną minutę, aż warzywa „zwiędną”. Przed podaniem można udekorować kilkoma kiełkami.
Konfitura z czerwonej cebuli
Składniki:
2 łyżki oliwy,
łyżka masła,
2 duże czerwone cebule,
1/4 szklanki białego cukru,
1 szklanka wytrawnego czerwonego wina,
1/5 szklanki octu balsamicznego,
sól.
Wykonanie
Rozgrzewamy oliwę i masło na dużej patelni na średnim ogniu. Siekamy cebulę w drobne plasterki, wrzucamy na patelnię i mieszamy z cukrem w gorącym oleju, aż cebula zacznie karmelizować - około 15 minut. Mieszamy czerwone wino i ocet balsamiczny oraz wlewamy do cebuli na patelni. Gotujemy. Zmniejszamy ogień do średnio-niskiego i gotujemy na wolnym ogniu, aż płyn odparuje - od 15 do 20 minut. Doprawiamy solą.
Kedy bzy się co ceba cosik na napitek. Ino nie dzięgielówki, nie palenki, nie herbaty po góralsku, a cosik lekiego. Winka czerwonego.