Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > PIS rozważa dopłaty do szkolnych stołówek? Projekt ma zadziałać na wyborców jak 500+

PIS rozważa dopłaty do szkolnych stołówek? Projekt ma zadziałać na wyborców jak 500+

Posiłki w szkołach
YT wiadomości z Gminy Piecki / canva Proxima Studio

Posiłki w szkołach nadal będą dofinansowywane. Prawo i Sprawiedliwość rozważa jednak pewne zmiany. Co dokładnie planuje partia i jak wpłynie to na sytuację dzieci? Sprawdziliśmy szczegóły.

Nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości?

Pomysł wprowadzenia dopłat do posiłków nie jest zupełnie świeży. Obecnie realizowany jest program „Posiłek w szkole i w domu”. W jego ramach pomoc otrzymują osoby starsze, niepełnosprawne, o niskich dochodach oraz dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach.

Po czterech latach i tuż przed wyborami partia Jarosława Kaczyńskiego chce wprowadzić zmiany. Niewątpliwie wpłyną one na życie wielu rodzin. O tym, co jest w planach, piszemy w dalszej części artykułu.

Posiłki w szkołach dla wszystkich.jpg
canva/etorres69
Poprosiła o zwykłą wodę z kranu w restauracji. Odpowiedź kelnerki wbiła ją w ziemię

Posiłki w szkołach nowym 500+

W propozycji PiS darmowe posiłki w szkołach miałyby otrzymać wszyscy uczniowie podstawówek. Przedstawiciel partii cytowany przez money.pl twierdzi, że taka zmiana kosztować będzie kilkaset milionów. Na co liczy obecnie rządzące ugrupowanie?

Chcemy, aby w szkołach były darmowe obiady. [...] teraz program ten dotyczyłby wszystkich uczniów/ [...] Darmowe obiady to prosty przekaz i liczymy na efekt 500 plus. Wtedy to chwyciło, więc mamy nadzieję, że teraz również. W końcu to także ważny społecznie temat — zdradza szczegóły przedstawiciel PiS.

Jednocześnie polityk pozostaje anonimowy i nie ujawnia, jakie byłyby źródła finansowania tej propozycji. Wspomniany przez nas wcześniej program darmowych posiłków przewidziany jest do roku 2028. Jednak fundusze, które na niego zaplanowano, nie wystarczą, by od razu go rozszerzyć.

Posiłki w szkołach ważnym punktem programu Lewicy

Podobny do wyjawionego przez przedstawicieli PiS pomysł od dłuższego czasu ma w swoich postulatach Lewica. Przedstawiciele ugrupowania nie ukrywają, że ich zdaniem jest to próba przekonania do siebie wyborców:

Jeśli PiS wprowadzi do szkół bezpłatny posiłek dla każdego ucznia, to spełni postulat programowy Lewicy. [...] PiS jest zdeterminowany kupować wszystkie dobre propozycje, [...] żeby tylko wygrać te wybory — powiedział w rozmowie z money.pl poseł Lewicy Marek Dyduch.

Sytuację przed wyborami na pewno warto uważnie obserwować. Zdecydowanie ułatwi to nam określenie, która partia zasługuje na nasze poparcie w październikowych wyborach.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na tanie posiłki. Sprawdźcie koniecznie pyszny gulasz z ziemniaków — syci na długo. Być może skusi was też prosty smaczny i bezmięsny strogonow.

Posiłki w szkołach nowym 500+.jpg
canva/Monkey Business Images

Źródło: money