Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Po czym poznać, że zakwas na żurek jest gotowy? Wystarczy zwrócić uwagę na 1 detal
Renata Materlińska
Renata Materlińska 14.04.2022 15:25

Po czym poznać, że zakwas na żurek jest gotowy? Wystarczy zwrócić uwagę na 1 detal

zakwas na żur, żurek
canva/Sedaeva, Dar1930

Nastawiliście zakwas na żur? A wiecie, po czym poznać, że zakwas na żurek jest już gotowy? Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden detal. Chodzi o zapach zakwasu, który powinien być charakterystyczny, kwaśny. Sprawdźcie też, od czego zależy szybkość dojrzewania zakwasu.

Zakwas na żurek i zakwas na chleb to tak naprawdę te same zakwasy. Sprzedawany w sklepach, gotowy zakwas na żur ma jednak postać płynu, bo jest rozcieńczony. Domowym sposobem warto zrobić gęściejszy zakwas, bo można go użyć i do zakwaszenia żurku i do wypieku tradycyjnego chleba.

Po czym poznać, że zakwas na żurek jest gotowy?

Jeśli nastawiliście niedawno zakwas na żur, sprawdźcie, czy jest już gotowy do użycia. Po czym to poznać? Najlepszą wytyczną, jest sprawdzenie, czy ma charakterystyczny, kwaśny zapach. W pracującym zakwasie da się też zauważyć pęcherzyki gazu, a dokładniej dwutlenku węgla, który powstaje w wyniku fermentacji.

Zakwas na żur robi się z mąki — zazwyczaj żytniej razowej lub zwykłej żytniej, a także z wody. Po wymieszaniu tych składników, odczekaniu odpowiednio długiego czasu i przy innych dogodnych warunkach, zachodzi fermentacja mlekowa. Jak długo trzeba czekać, by zakwas odpowiednio przefermentował? Zwykle jest to 4-5 dni, jednak wszystko zależy od rodzaju mąki, wody i od temperatury otoczenia.

Po nastawieniu zakwas należy bowiem trzymać w dość ciepłym miejscu, najlepiej w temperaturze wyższej niż pokojowa. Dobrym miejscem na trzymanie dojrzewającego zakwasu jest więc góra lodówki lub kuchennych szafek, a także parapet przy kaloryferze.

Woda do przygotowania zakwasu powinna być letnia, a nie gorąca. Gdy sparzymy mąkę zbyt gorącą wodą, nie rozwiną się w zakwasie pożyteczne, pożądane bakterie. Znaczenie ma też rodzaj użytej mąki. Zakwas najszybciej dojrzeje, gdy zrobimy go na razowej mące żytniej. Jeśli takiej nie mamy, możemy użyć zwykłej mąki żytniej i dodać do niej trochę otrąb.

Jak zrobić zakwas na żurek?

Do słoika wsyp 1 szklankę żytniej mąki razowej i 1/2 szklanki otrąb. Zalej je ok. 1/2 l przegotowanej, letniej wody. Całość wymieszaj, by pozbyć się grudek. Słoik przykryj gazą lub bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Po 3-5 dniach zakwas powinien być gotowy.

W naszym serwisie dowiesz się też, jak sprawdzić, czy zakwas jest już zepsuty. Zobacz też, jak przygotować białą kiełbasę pieczoną w zakwasie na żurek.

mąka żytnia
mąka żytnia

Źródło zdjęcia: canva/pixelshot Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: paulinakrajewska

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Zupa Kuchnia