Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy o niej trochę zapomnieli, a to bomba witaminowa. Idealna na wiosnę
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.02.2024 09:11

Polacy o niej trochę zapomnieli, a to bomba witaminowa. Idealna na wiosnę

listki rzeżuchy
Canva

Kiełki na dobre zadomowiły się w naszym jadłospisie jakieś dwie dekady temu. Zanim jednak nastała moda na młode pędy lucerny, słonecznika czy rzodkiewki, była ona. Niepozorna, tradycyjna, ale niezastąpiona we wiosennej kuchni.

Rzeżucha – tradycyjne kiełki

Kiełków jadamy z pewnością coraz więcej, a ich obecność na półkach sklepów nie jest niczym zadziwiającym. Dlatego aż dziwne, że rzeżucha, która przez lata była bodaj jedynym, co w tej funkcji występowało w naszych kuchniach, pojawia się w nich coraz rzadziej.

Szkoda tej straty, bo rzeżucha to niezwykle wszechstronny produkt, którego dobrodziejstwa wykraczają poza smak i właściwości. Jest na przykład świetną dekoracją. Ponieważ jej czas przypada tradycyjnie na okres świąteczny, domową uprawę rzeżuchy można powiązać z domowymi dekoracjami świątecznymi, ozdabianiem wielkanocnego stołu, a nawet święconki.

domowa uprawa rzeżuchy
fot. Canva
Przekrój cytryny na pół, wydrąż i zalej tą masą. Rodzina ciągle prosi mnie o ten deser

Uprawa na parapecie

Za takim użyciem przemawia między innymi to, jak niezwykle łatwa rzeżucha jest w uprawie. Wystarczy kupić torebkę nasion, które powinny być dostępne w każdym większym sklepie, i przez noc namoczyć je w odstanej wodzie.

Ziarenka wchłoną wodę i pokryją się nieco galaretowatą masą. Wtedy przekładamy je na podłoże. Może w tej roli posłużyć nawet zwykła wata. Dobrą metodą jest w głębokim talerzu do zupy ułożyć do góry dnem mniejszy płaski talerzyk i pokryć go zmoczoną watą. Na takie podłoże wykładamy gęsto namoczone ziarenka rzeżuchy i regularnie podlewamy. Już po kilku dniach powinniśmy zobaczyć pierwsze listki, a po kolejnych kilku będziemy już mieli prawdziwy trawnik z rzeżuchy. To wielka frajda zwłaszcza dla dzieci.

Właściwości odżywcze rzeżuchy

Jednak rzeżucha to nie tylko ozdoba, lecz także zawodnik wagi ciężkiej, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Zawiera witaminy A, B, C i K oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Zaopatruje organizm w żelazo, wapń, fosfor i magnez. Reguluje poziom cukru w organizmie i wzmacnia odporność, co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym.

Warto też pamiętać, że rzeżucha działa moczopędnie, wspomagając pracę nerek i oczyszczając drogi moczowe. Wzmacnia też pracę wątroby i pomaga w detoksykacji. Polecana jest palaczom, którym całkiem skutecznie „sprząta” organizm ze skutków korzystania z używki.

Warto więc wziąć ją pod uwagę przy przyprawianiu twarogu albo wyciskaniu domowych soków dietetycznych. Albo po prostu postawić ją na – świąteczny lub codzienny – stół i pozwolić każdemu skubnąć małą garstkę przy posiłku.

Wypróbuj przepisy na mięsne galaretki w kształcie jajek i bułeczki gyros.

rzeżucha w ziemi
fot. Canva