Otwarcie restauracji
.

Ponowne otwarcie restauracji - podano kolejność odmrażania usług

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek wskazał przypuszczalną kolejność odmrażania usług. Niestety, restauratorzy nie będą zachwyceni. Według Niedzielskiego branża gastronomiczna oraz fitness zostanie odmrożona na samym końcu. Dodał, że prawdopodobnie w środę, 21 kwietnia, zakomunikowana zostanie ostateczna wersja wszystkich zmian.

Wielu restauratorów jest obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Lokale gastronomiczne są zamknięte od 24 października. Właściciele z niecierpliwością wyczekują więc decyzji rządu odnośnie ponownego otwarcia restauracji. Jak się okazuje, na dobre wieści będą musieli jeszcze poczekać.

Dramatyczna sytuacja restauratorów

Lockdown doprowadził część restauratorów na skraj bankructwa. Miejsca, które wcześniej były chętnie odwiedzane, dziś spisywane są na straty, a pracownicy lądują na bezrobociu. Choć rząd cały czas zapewnia restauratorów o swojej pomocy i wsparciu finansowym, w większości są one niewystarczające.

Właściciele restauracji mieli nadzieję, że sytuacja zmieni się przed weekendem majowym. Już wcześniej apelowali oni do rządzących, by ci pozwolili im na otwarcie ogródków. Według sekretarza generalnego zarządu IGGP Sławomira Grzyba pozwoliłoby to restauracjom bezpiecznie wrócić do choćby częściowego funkcjonowania.

Niestety, zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, sytuacja restauracji raczej się nie zmieni, przynajmniej nie do czasu majówki. Adam Niedzielski podkreślił jednak, że to w środę 21 kwietnia zostaną przedstawione ostateczne rozporządzenia dotyczące obostrzeń na tydzień majówkowy.

Na nielegalnej biesiadzie we Włoszech spożywano zagrożone gatunkiNa nielegalnej biesiadzie we Włoszech spożywano zagrożone gatunkiCzytaj dalej

Jarosław Gowin wskazał branże, które powinny zostać odmrożone w pierwszej kolejności

W ostatnich dniach spore nadzieje związane z odmrożeniem branży gastronomicznej rozbudził w restauratorach Jarosław Gowin. Polityk w programie In Business wskazał branże, które powinny zostać odmrożone w pierwszej kolejności.

Według niego jak najszybciej powinno się pozwolić na ponowne otwarcie hoteli oraz gastronomii, gdyż ich zamknięcie jest niezwykle kosztowne dla państwa. Zaproponował też wprowadzenie certyfikatów dla zaszczepionych, które umożliwiłyby korzystanie z usług hotelarskich czy restauracji.

restauracja

Źródło: Peter H z Pixabay

Minister zdrowia zapowiedział kolejność odmrażania usług

Szefa resortu zdrowia w Radiu Zet, odpowiedział na kluczowe pytania dotyczące planów rządu na najbliższe tygodnie. Poruszył też kwestię organizacji wesel w pandemii, gdyż w związku z zwiększającą się liczbą zachorowań obecnie obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż 5 osób.

Adam Niedzielski zapowiedział luzowanie obostrzeń w tej sprawie. Mają one następować stopniowo. Minister zdrowia przyznał, że najprawdopodobniej zmiana dotyczyć będzie limitu osób na weselach, który zwiększony zostanie do 25 uczestników zgromadzenia.

W trakcie wywiadu zaznaczył też, że priorytetem jest przywrócenie edukacji i powrót uczniów do szkół. W dalszej kolejności odmrażanie mają zostać usługi: branża beauty, handel wielkopowierzchniowy, hotele, a dopiero na samym końcu restauracje i siłownie.

Na potwierdzenie tych informacji trzeba jednak czekać do środowej konferencji.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: polsatnews.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł