Poszedł na grzyby, wrócił z prawdziwym skarbem. Święty Graal grzybiarzy znaleziony w Kostrzynie
Jesienne wyprawy na grzyby to nasz sport narodowy, a w tym roku pogoda szczególnie sprzyja. Każdy, kto chociaż raz wybrał się w ostatnim czasie na grzybobranie, na pewno nie wrócił z pustym koszem. Okaz, który znalazł Pan Piotr jest inny. Grzyb-gigant jest bardzo rzadki i niezwykle smaczny.
Niezwykłe znalezisko w Kostrzynie
Grzybiarze doskonale wiedzą, że czasznica olbrzymia osiąga spore rozmiary, jednak okaz, który znalazł w Kostrzynie Piotr Grześ, leśnik i klasyfikator grzybów, jest przeogromny. Piotr Grześ jest aktywny w mediach społecznościowych, a jego profil na Facebooku, Grzybów znawca, obserwują tysiące.
To właśnie na tym profilu leśnik zamieścił zdjęcie, które wywołało niemałe zamieszanie w środowisku grzybiarzy. Grzyb-gigant uważany jest bowiem za prawdziwy skarb. Mimo, iż można spotkać go nie tylko w lesie, naprawdę trzeba mieć sporo szczęścia, by na niego trafić. To niezwykle rzadki okaz.
W Dzień Wszystkich Świętych podam to ciasto. Na tę właśnie okazję pasuje idealnieZdjęcie czasznicy olbrzymiej wywołało spore zamieszanie w Internecie
Pod postem zamieszczonym na profilu Grzybów znawca pojawiła się lawina komentarzy.
- No nie! Teraz to już przesadziłeś! - śmieje się jedna z internautek
- Niestety nigdy nie znalazłam ☹️☹️😢 nie wiem nawet gdzie takie cudowności rosną. Może coś podpowiecie. Pozdrawiam serdecznie! - dodaje kolejna.
Wielu grzybiarzy w komentarzach opublikowało zdjęcia znalezionych okazów, jednak nie były one aż takich rozmiarów. Zdjęcie czasznicy olbrzmiej, na którą natrafił Pan Piotr znajduje się niżej.
Czasznica olbrzymia. Rzadki grzyb o fantastycznym smaku
Czasznica olbrzymia osiąga naprawdę imponujące rozmiary. Jej średnica wynosi 10-60 cm, obwód natomiast do około 135 cm. Największym i udokumentowanych jak dotąd okazem był grzyb znaleziony w latach 50. w Czechosłowacji. Czasznica ważyła ponad 20 kg, a jej obwód wynosił 212 cm.
Czasznicę olbrzymią możemy przyrządzić na wiele sposobów. Możemy zrobić z niej sos, ugotować zupę, czy też zamarynować lub zrobić kotlety, jak z kani. Czasznica jest grzybem o delikatnym, nieco pieczarkowym smaku. Warto jej poszukać. Grzyb preferuje dobrze nasłonecznione, wilgotne miejsca. Rośnie nie tylko w lasach. Możemy spotkać go na łące, a nawet w swoim ogrodzie, jeśli szczęście nam dopisze.
A jeśli już o grzybowych daniach mowa, serdecznie polecamy wyśmienitą zupę z kani, a także góralskie moskole z aromatycznym, grzybowym sosem. Jesienią tych dań po prostu trzeba spróbować.
Źródło: Facebook/Grzybów znawca, rmf24.pl