Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Show-biznes od kuchni > Poszedł na jagodzianki do Gessler. Tak drogo jeszcze nigdy nie było
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.06.2024 16:39

Poszedł na jagodzianki do Gessler. Tak drogo jeszcze nigdy nie było

Magda Gessler i jagodzianki
fot. facebook.com/magdagessler.official; Canva

„Kto kupuje tak drogie jagodzianki” – zastanawiają się influencerzy. I od razu dają nam odpowiedź: kupują je oni, by podzielić się z nami wrażeniami. W tym roku wydać musieli jeszcze więcej niż rok temu.

Jagodzianki od Magdy Gessler

Słodki Słony przy warszawskiej ulicy Mokotowskiej nie jest może flagową restauracją Magdy Gessler – tę rolę pełni staromiejska U Fukiera – ale z pewnością do tanich nie należy. Powodów jest z pewnością kilka i podatek od nazwiska restauratorki jest tylko jednym z nich.

Nie możemy chyba udawać, że inflacji nie było. Była, jeszcze jaka! Dlatego, choć wzrost cen uspokoił się ostatnio, wszyscy żyjemy w nowej, drogiej nam rzeczywistości. Zdrożało jedzenie, energia, pewne także koszty pracy. Zdrożały i jagodzianki u Gessler.

przekrojona jagodzianka
fot. Canva
Ciasto Kora Dębu to prawdziwy hit. Mógłbym je jeść dosłownie na okrągło

Indeks jagodzianki

Dziennikarze ekonomiczni lubią porównywać ceny na prostych przykładach. I tak na przykład "indeks big maca” ma obrazować siłę nabywczą danego kraju, przeliczając go na big maca wśród hamburgerów. Podobnie koszty produkcji pizzy opisuje indeks capriciosy, a indeks kanapki klubowej – popularnego dania w hotelowym room service – mierzy cenę rynku hotelowego w poszczególnych miastach.

W Polsce mamy więc chyba dwa indeksy: pączkowy i jagodziankowy. I oba potwierdzają obraz przebytej przez nas inflacji. Jak przypomina Pudelek, jagodzianka w Słodkim Słonym, która dwa lata temu kosztowała 23 złote, w ubiegłym zdrożała aż o piątaka, do 28 zł. Ale jeśli dziś musimy się zmierzyć z kolejną psychologiczną barierą. W 2024 roku jagodzianki Gessler przekroczyły (o złotówkę) granicę 30 złotych.

Jagodzianki w Słodkim Słonym

Jagodzianki za 31 zł przyciągnęły TikTokera o pseudonimie Amadeusz NieMozart, który retorycznie zapytał:

Czy to są jagodzianki Gucci? a pewno jest ciężka. W środku znajduje się niezliczona ilość owoców. Smak? Tu zawsze była topka, ale w tym roku to totalny sztos.

Sama jagodzianka okazała się jednak godna pochwał. Oprócz dwukrotnie podkreślonej wysokiej zawartości owoców, Amadeusz wspomniał też o idealnie maślanej i chrupiącej kruszonce. Zakończył też konkluzją, że woli zjeść jedną taką niż dziesięć z dyskontu.

Przelicznik ten wydaje się prawidłowy: faktycznie jedna jagodzianka u Gessler jest warta mniej więcej tyle pieniędzy, co tuzin najtańszych. Czy warto dokonać takiej wymiany? To zależy zarówno od portfela, jak i od podniebienia.

Wypróbuj też przepisy na domowy kompot czereśniowy i na ciasto „kora dębu”.

@niemozart Zaczynamy najsmaczniejszy czas w roku! 🫐🫐🫐💜💜💜 #jagody #jagodzianki #magdagessler #laragessler #słodkisłony #warszawa @magdus_gessler @Lara.Gessler ♬ dźwięk oryginalny - Amadeusz NieMozart