Poznajesz grzyby ze zdjęcia? Podczas grzybobrania mogą napędzić niezłego strachu
Niewiele osób wie, że na łąkach i polach można natrafić na prawdziwy skarb, jeśli chodzi o grzyby. Niepozorny twardzioszek przydrożny może odstraszać występowaniem w tzw. czarcich kręgach, generuje on bowiem wokół siebie poletka wypalonej trawy. Zaręczamy jednak, że twardzioszka przydrożnego nie trzeba się bać, a jego smak potrafi miło zaskoczyć.
Czarcie kręgi wokół grzybów powstają na skutek zawartego w nich związku chemicznego. Grzybnia twardzioszka wydziela amoniak, który skapując na trawę barwi ją na niebiesko i powoduje jej obumieranie. Owocniki grzybów rosną dodatkowo w kręgach. Trzeba przyznać, że w połączeniu z obumarłą trawą taki widok może robić wrażenie.
Występowanie grzybów twardzioszka przydrożnego
Twardzioszek przydrożny występuje przeważnie na łąkach i polach. Grzyby te często można spotkać na skraju drogi, stąd też ich charakterystyczna nazwa. Twardzioszek jest u nas dość pospolity, wobec czego łatwo się na niego natknąć.
Owocniki twardzioszka pospolitego spotkać możemy w okresie od maja do listopada. Grzyby są niewielkich rozmiarów i osiągają wysokość ok. 5-10 cm. Patrząc z góry, twardzioszka przydrożnego poznamy po gładkim, niemal płaskim jasnopomarańczowym lub jasnobrązowym kapeluszu o średnicy od 2 do 5 cm.
Twardzioszek przydrożny jest grzybem blaszkowym. Taki spód kapelusza kojarzy się raczej z grzybami trującymi, ale zdarzają się też jadalne gatunki. Blaszki twardzioszka są niemal białe, rzadko rozmieszone i stosunkowo grube.
Kulinarne zastosowanie grzybów twardzioszka przydrożnego
Twardzioszek przydrożny to grzyb, który bardzo dobrze nadaje się do suszenia. Jak w przypadku pozostałych gatunków, przeznaczone do suszenia osobniki powinny być zdrowe, bez śladów pleśni czy uszkodzeń. Z racji swoich niewielkich rozmiarów i niewielkiej zawartości wody, grzyby te suszą się dość szybko i bezproblemowo.
W przypadku twardzioszka przydrożnego do suszenia używamy jedynie kapeluszy. Twarde nóżki grzybów należy przez suszeniem usunąć. Trzonki są bowiem łykowate i zwyczajnie niesmaczne.
Grzyby twardzioszka przydrożnego charakteryzują się przyjemnym, nieco orzechowym posmakiem. Dzięki temu uświetnią przede wszystkim skład zup czy sosów. Już ponad sto lat temu jeden z polskich atlasów określił twardzioszka przydrożnego mianem jednego z najsmaczniejszych polskich grzybów. Koniecznie dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać suszone grzyby. Skuteczne metody suszenia również nie są dla nas tajemnicą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak zrobić zimne nóżki bez żelatyny? Znamy sekret najlepszych kucharek
Obłędne kotlety mielone z ziemniakami i pomidorem. Na końcu pamiętaj o 1 sztuczce
Jarskie gołąbki z ziemniakami. Bez mięsa i nabiału, a lepsze od klasycznych